Víc dat naznačuje, že AstraZeneca snižuje infekčnost covidu

TLDR: První pořádná studie toho, jestli jedna z vakcín snižuje infekčnost, přináší dobré zprávy! U skoro 70 % očkovaných oproti placebo skupině totiž PCR testy neodhalily přítomnost viru! Studie tu.

Hospitalizace vs. bezinfekčnost

Nová studie z Oxfordu naznačuje, že vakcína AstraZenecy (také známá jako Oxfordská vakcína…), by mohla u očkovaných snižovat riziko předání koronaviru SARS-2. Ačkoliv to na první pohled možná vypadá jako komplot Oxforďanů, jak prodat svou vlastní vakcínu, ve skutečnosti to není zase tak šokující odhalení…

Začneme rekapitulací. Máme pandemii. Už zhruba rok. Ale máme i nějaké vakcíny, které nějak posilují imunitu pro boj s virem. Ano, jabka, co vám nabízí trhovec spolu s rouškou, vám sice imunitu taky nějak posilují – ale očkování trénuje imunitní buňky proti konkrétnímu viru poněkud efektivněji a průkazněji. Jenže u onoho trénování nebylo doposud jasné, jestli pomáhá jen naočkovanému anebo i jeho okolí.

Je faktem, že u vakcín se toto téma v posledních dekádách příliš neřešilo. Pfizer, Moderna a čerstvě s vydáním 3. fáze testů i Sputnik prokazatelně pomáhají rozhodně vašemu imunitnímu systému překonat covid! Ale snižují i virovou nálož, kterou kolem sebe trousíte? U vakcíny třeba proti chřipkovým kmenům se tohle příliš neřešilo, ale chřipka je méně infekční než covid. Takže se to ani řešit nemuselo.

Jak jsem zmínil před dvěma týdny, i vakcíny proti covidu asi nějak snižují infekčnost pro okolí, ale není jasné, o kolik procent se tak děje. Nyní přichází s konkrétnějšími čísly studie Oxfordské univerzity publikovaná v Lancetu. Jde pořád o předběžná data, takže je třeba mít se klasicky na pozoru před neměnnými soudy.

Ale z výsledků vyplývá nejenom 76% efektivita jediné dávky AstraZenecy pro snazší překonání covidu – ale poprvé vědci také přímo studovali také infekčnost. To je něco, co předešlé testy Pfizeru a Moderny zatím zase tak moc nezajímalo. A výsledky jsou povzbudivé!

A nenacházejí ho! Zdroj: Miramar, CC BY, vlastní
A nenacházejí ho! Zdroj: Miramar, CC BY, vlastní

První studium infekčnosti

Vědátoři totiž monitorovali nejenom to, jestli se očkovaní nakazí příznakovým covidem, ale také to, zdali mají virovou nálož koronaviru. Pravidelné PCR testy srovnané s placebo skupinou odhalily, že očkovaní mají o 67 % nižší šanci na detekci nového koronaviru na své sliznici. Což indikuje i to, že imunitní reakce není znatelná jen v krvi, ale i na sliznici.

Nižší šance na nemusí na první pohled vypadat jako něco úžasného, nicméně AstraZeneca má nižší efektivitu než jiné vakcíny. I po druhé dávce se vyšplhala šance očkování zamezit těžšímu covidu „jenom“ přes 80 %. Navíc, a to je hlavní, na onemocnění nebo i jen bezpříznakové infikování vám nestačí vdechnout jednu virovou částici. Je třeba „pozřít“ nějaké množství částic.

Ergo i snížení množství viru podobným způsobem by mohlo stačit k tomu, aby většina očkovaných zároveň nemohla nakazit své okolí. Což by byla výborná zpráva pro všechny, které už celá tahle šlamastika tak trošku pomalu přestává bavit!

Jde nicméně stále o předběžná data, navíc je otázkou, jak s kartami zamíchají nové virové kmeny, které se stále významněji stávají dominantními. Tyto mají typicky vyšší infekčnost, což znamená, že vám stačí pozřít méně viru, abyste si přivodili covid. Také se očekává, že mutace nějak zřejmě sníží efektivitu vakcín v zamezení nemoci – a časem nejspíše tedy i v případné infekčnosti. Ani tady není jasné, o kolik a kdy to bude. Je ale nasnadě, že nejspíše ještě během tohoto roku se to dozvíme přesněji.

Zdroj: vlastní u stačí zprávy

Mírný optimismus v mezích zákona

Jenom se nám odpověď zřejmě nebude líbit. Je tu totiž riziko, že nynější závod distribuce vakcín s novými mutacemi může skončit plichtou. A bude třeba vyvinout nové vakcíny, a distribuovat je ještě rychleji, než korona opět zmutuje i proti nim. Není to stejné jako u chřipky, protože tam už by v podstatě nynější vakcíny byly dobré leda tak náhrada rozbitého gramofonu. Ale je nasnadě, že i korona mutuje, a i aktuální vakcíny mají proto omezenou životnost.

Ale tím si už takhle při pátku nebudeme asi kazit tuhle dílčí dobrou zprávu, protože i v roce 2021 se zdá, že zase tak moc jiných optimistických informací kolem sebe mít nebudeme!

[Ladislav Loukota]

Víc o starší zprávě z Izraele také níže:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama