Prostata & Mumie – Týden ve vědě 1. až 7. února 2021

Připravte se na lavinu dalších poziti– …optimistických zpráv o tom, co nového lidstvo poznalo v uplynulém týdnu! Je tu další týden ve vědě.

Zdroj: CC BY, vlastní

Neobvyklá „hliněná mumie“ překvapila egyptology. Badatelé moderními metodami zkoumali egyptskou mumii ze sbírek univerzity v Sydney. Zjistili, že je pokrytá pevnou krustou z plátna a hlíny. Takové ošetření mumie je zcela unikátní.

Víc dat naznačuje, že AstraZeneca snižuje infekčnost covidu. První pořádná studie toho, jestli jedna z vakcín snižuje infekčnost, přináší dobré zprávy! U skoro 70 % očkovaných oproti placebo skupině totiž PCR testy neodhalily přítomnost viru!

Nový kvantový algoritmus rozlouskl složité rovnice. Ačkoliv prozatím s nimi umí zatočit jenom teoretický průlom, který zvládá částečn linearizovat nelineární rovnice, kvantové mašiny by mohly zvládat nco takového počítat už za dekádu.

Pravlci vymřeli kvůli neschopnosti páření s běžnými vlky. Sedmdesátikilové šelmy z Pleistocénu byly mistrní lovci v Severní Americe. Osudným jim zřejmě byla specializace na jiné velké živočichy, kteří na konci této periody vymřeli, a pravlkům tak chyběla potrava.

Strojové učení může snížit případy rakoviny prostaty. Tedy, až si doplní mezery na větším a demograficky pestřejším vzorku. Diagnóza z moči by ale byla krokem vpřed k pohodlí pacientů.

Fosfan, molekula života, v atmosféře Venuše asi nikdy nebyl. Pamatujete na objev fosfanu na Venuši, který by mohl indikovat zdejší přítomnost života? Série nových studií tehdejší odhalení spíše vyvrací.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom tradičního týdne ve vědě také dvě novinky, další díl Věda vs. Sci-Fi (tentokrát o Star Treku) a nakonec též rozhovor s docentkou Kateřinou Královou o tom, jak se zkoumá nejen historie!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama