Perseverance & Tchoř – Týden ve vědě 15. až 21. února 2021

Vítejte v budoucnosti – je tu další poselství o stavu světa ve futuristickém roce 2021!

Zdroj: CC BY, vlastní

Podařilo se poprvé naklonovat ohroženého Tchoře černonohého. První americké naklonování ohroženého druhu slibuje zvýšit genetickou pestrost. Ta by mohla tchořům napomoct v přežití.

Život možná vznikl z interakce RNA-DNA hybridních molekul. Byly na cestě ke vzniku života první RNA anebo DNA molekuly? Nová práce šalamounsky dokazuje, že odpovědí by mohly být obě možnosti najednou!

Na Marsu přistála sonda Perseverance, nástupce Curiosity. Hledat tu bude stopy někdejšího života, otestuje také první létající dron na jiné planetě.

V Egyptě nalezen obří pivovar starý 5000 let. Egyptologové hlásí objev „superpivovaru“ starého cca 5000 let. Výrobní komplex dokázal naráz produkovat přes 22000 litrů piva, přitom spadá do nejstarší epochy egyptských dějin.

Prasátka hrají videohry, dokazuje to jejich chápání abstrakce. Hraním videoher se baví miliony lidí po celém světě už několik generací. Nejsme ale jediní kdo si je užívá. Podle studie vědců z Purdueovy Univerzity v Indianě (USA) se hraním videoher mohou bavit i prasata!

Fakta nestačí, různé názorové strany přesvědčují jen osobní zkušenosti. Dospěla k tomu sociologická studie, podle níž může ale právě anekdotická zkušenost sloužit k „překonání bariér“ při komunikaci faktů.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom tradičního týdne ve vědě také dvě novinky, řešky jak studovat fyziku v Olomouci a také pokec s marsologem Petrem Brožem o přistání Perseverance (viz taky níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama