Exoplanety & Laburgery – Týden ve vědě 22.-28. února 2021

První šestina roku je za námi, a při pohledu na zprávy jistě oceníte porci dobrých zpráv v novém týdnu ve vědě!

Zdroj: Public Domain, vlastní

Záhada egyptských hus: mohlo by jít o dávno vyhynutý druh. Unikátní kresby hus z časů starověkého Egypta by mohly být jediným důkazem dnes již vyhynulého druhu zvířete, míní archeolog.

Vědci vylepšili texturu laboratorního masa, je blíž realitě. Chov zvířat na maso má čím dál horší dopady na náš ekosystém. Vědci se proto snaží vyvinout syntetické maso které by šlo pěstovat v laboratoři. A díky vědcům z McMasterovy univerzity v Kanadě jsme k takovému masu o krok blíž.

Editace DNA myší dodala naději předčasně stárnoucím dětem. Úprava genomu pomocí AAV prodloužila život hlodavců s progerií až dvojnásobně. A tím se vědátoři teprve zahřívají…

Samci kudlanek si vyvinuli strategii, jak neztratit hlavu. Ne u všech druhů kudlanek musí samec na konci páření přijít o hlavu. Výzkumníci popsali, jak si samci jihoafrické kudlanky dovedou vybojovat život!

Očkovaní v Izraeli dramaticky snižuje infekčnost covidu. Skoro o 90 % hlásí pokles infekčnosti nová oznámení z Izraele. Spolu s tím o 99 % klesá i úmrtnost. Jde však stále jen o předběžná data.

Našli jsme možná SuperZemi u Alfy Centauri. Nový přístroj NEAR pomohl zřejmě vysnímkovat objekt, který by mohl být miniNeptunem anebo superZemí. A to rovnou u Alfa Centauri A!

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom tradičního týdne ve vědě také novinku, speciál o mind uploadingu s Brain We Are, speciál o konspiracích s Iluminátorem a vyhlášení cen naší soutěže k přistání Perseverance.

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama