Vakcína snižuje hospitalizace seniorů o 60 % už po 1. dávce

TLDR: Zhruba měsíc od počátku masové vakcinace v Izraeli se dostavují první výsledky. Zdá se, že vakcína Pfizeru významně snižuje vážné případy, na infekčnost si však budeme muset ještě počkat. Oznámení tu a tu.

Izraelská čtyřmilionová laboratoř

Předběžné výsledky malých studií a testů, které byly prováděné během prvního měsíce masivního očkování proti covidu v Izraelu, přinášejí dobré zprávy pro milovníky neumírání na infekční choroby. Ačkoliv kompletnější obrázek dostaneme až během jednoho či dvou dalších měsíců, již nyní se zdá, že očkování Pfizeru přesvědčivě snižuje vážné průběhy u rizikových! Což je to, co jsme vlastně všichni chtěli.

Ale moment, možná jste i vy slyšeli o případech v Izraeli cosi opačného? I mě se nedávno paní, co mi pod barákem prodává kafe, zvídavě ptala, „jak je možné, že v Izru stoupají případy, když tak očkujou, ono to asi nefunguje, co?“ Well, Izraelci na to mají zjevně trošku jiný názor…

Už za polovinou ledna se objevilo potvrzení dat Pfizeru ohledně tvorby protilátek. Studie provedená v Sheba Medical Center ve městě Ramat Gan nedaleko Tel Avivu ukázala, že vysoké množství protilátek se vytvořilo po naočkování oběma dávkami u 98 % studovaných z místního nemocničního personálu.

Jak jsme si řekli před týdnem, jde o protilátky krevní, takže není zaručeno, že očkovaní jsou zároveň i neinfekční (ale zároveň je pravděpodobné, že budou nějak méně infekční). Očkování tedy chrání, co do současných dat, především před vážným průběhem. Ale moment, jsme si jistí tím, že ty protilátky nejsou v krvi jenom pro parádu?

Nesuď dne před večerem. Zdroj: NBC/deadbefordeath, vlastní
Nesuď dne před večerem. Zdroj: NBC/deadbefordeath, vlastní

V čem jsou hospitalizace významné?

Ze stejné stáje přichází i druhé oznámení z pondělka. To na relativně malém vzorku ukázalo, že již první dávka očkování snižuje u nejvíce rizikových pacientů riziko hospitalizace až o 60 %. Efekt se, pravda, plně projevil až tři týdny od první dávky (ale ještě před dávkou druhou), takže pokud vaše babička včera dostala včeličku, s olizováním madel v MHD by měla ještě počkat.

Jde však rozhodně o dobré zprávy, tím spíše, že efekt 60 % snížení hospitalizace by měl po druhé dávně vystoupat ještě více. K tomu platí, že zvládání a zpomalování epidemie covidu vlastně… má za cíl jedinou věc: omezit hospitalizace rizikových. Protože covid se šíří rychle (rychleji než chřipka), volné šíření nemoci hrozí, že i relativně malé procento vážných případů přehltí nemocnice, v důsledku čehož se všem nedostane náležité péče, a úmrtnost začne prudce stoupat.

Teď možná pro mnohé opakuju to, co víme už asi 11 měsíců všichni – ale při pohledu na internetové diskuze je zjevně třeba stále opakovat, že celé, co se doposud dělalo (zejména u nás), je jenom brzdění epidemie, aby nevybuchly nemocnice…

Pokud ale z rovnice epidemie ubereme vážné případy, což jsou typicky lidé nad 60 let a/nebo lidé s nějakou vážnou doprovodnou chorobou, riziko smrti pro potenciálně 100 tisíc Čechů nám rapidně klesne dolů! A přesně tohle, naznačují zprávy z Ramat Gan, se v Izraeli právě děje!

Jen se to bude dít ještě nějaký čas, než se dostaví kýžený efekt…

Očkování v Ramat Gan. Zdroj: Miriam Alster/Flash90
Očkování v Ramat Gan. Zdroj: Miriam Alster/Flash90

Věštby z lógru

Blízkovýchodní ďáblové zatím naočkovali kolem 2 miliony lidí. U velké části přitom zatím jen jednou dávkou. Takže se zatím nedá čekat, že by již v nynějších statistikách klesly nějak významně infekce – ale za pár týdnů se můžeme dočkat i takových studií! Tou dobou by třeba očkovací situace mohla vypadat optimističtěji i u nás.

Covid v Izraeli. Zdroj: JHU CSSE COVID-19 Data·
Covid v Izraeli. Zdroj: JHU CSSE COVID-19 Data·

Zvenku (a pokud nejste trpěliví) může růst infekcí v Izraeli zrovna během očkování skutečně vypadat nemile. Ale zdejší třetí vlna byla plně v rozběhu ještě před počátkem masového očkování. A 4 miliony nyní (nyní! Ne v prosinci!) naočkovaných nejsou 8 milionů, čili izraelská populace.

Samozřejmě, našemu domácímu zvládání příliš nepomáhají jenom nesprávné dojmy o situaci jinde, ale ani některé poněkud diskutabilní výroky politického vedení o situaci u nás. Připomeňme si tedy ještě závěrem tenhle graf úmrtnosti v Česku.

Mrtví letos vs. dříve - na covid, s covidem, i na cokoliv jiného. Zdroj: ČSÚ
Mrtví letos vs. dříve – na covid, s covidem, i na cokoliv jiného. Zdroj: ČSÚ/Datawrapper

Ne, covid nevyhubí lidstvo, ani nevyhubí Čechy. Ale lidi kvůli němu umírají zjevně víc, než je zvykem. A není to ve valné většině důsledek autonehod ani lockdownů – uzavření ekonomiky bylo na jaře 2020 mnohem silnější než na podzim, a na té statistice se to skoro neprojevilo

Situace s covidem je objektivně nepříjemná šlamastika – ani apokalypsa, ani rýmečka, ale cosi uprostřed. Zároveň platí, že čím déle budeme s očkováním čekat (nebo dávat nemoci zcela volné pole), tím větší je i šance na výskyt rizikovějších mutací (ale, pravda, i méně rizikových mutací). Zdá se ale, že to, na co čekali mnozí z nás, tedy očkování, slibuje být významnou změnou zápletky, nehledě na epidemiologické dojmy baristů.

A nepíšu to sem, abych snad hanil paní prodávající kafe. Nicméně na výsledky očkování celého státu, které jsou navíc významné až měsíc od první dávky, si to holt chce chvíli počkat, a ideálně k tomu i důvěřovat epidemiologům a imunologům. Zkrátka nevěštit budoucnost z lógru!

[Ladislav Loukota, JŠ]

Víc o mechanismu pfizerovské vakcíny také níže:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama