Turisté se vrátí do kosmu v lednu 2022 – díky SpaceX

TLDR: Společnost Axiom oznámila výběr první posádky kosmických turistů, kteří by se měli za rok podívat na Mezinárodní vesmírnou stanicu. Oznámení tuna.

Zpátky na nebe

S novým rokem se na přetřes výrazněji vrací téma, které se v minulosti už několikrát skloňovalo: soukromé komerční lety do vesmíru anóbrž zjednodušeně řečeno vesmírná turistika. Mezi roky 2001 a 2009 se takto do vesmíru podívalo celkem 7 astronautů-soukromníků, pak ale tato aktivita poněkud opadala…

Nyní ale společnost Axiom Space oprášila svou ideu vesmírné cestovky a připravuje první ryze soukromou a komerční vesmírnou misi. Toto úterý byly oznámeny detaily letu, který je plánovaný na leden roku 2022.

Plány Axiom Space jsou známé už nějakou dobu, teď bylo ale doplněno složení posádky, či přesněji jména klientů – „turistů“. Jde o realitního magnáta Larry Connora z USA, podnikatele a bývalého izraelského pilota Eytana Stibbe a kanadské investora a filantropa Marka Pathyho. Misi povede jako pilot bývalý astronaut NASA Michael Lopez-Alegria, který je také viceprezidentem společnosti AxiomSpace.

Jde o zkušeného kosmického harcovníka, který absolvoval během čtyř výprav celkem 260 dnů ve vesmíru. Původně se dokonce předpokládalo, že mezi kosmonauty bude i herec Tom Cruise v rámci připravovaného filmu (spolu s režisérem), jejich účast ale byla odložena na některý z příštích letů.

Zdroj: Columbia Pictures, vlastní
Zdroj: Columbia Pictures, vlastní

V čem je to dnes jiné?

Desetidenní mise je označovaná zkratku Ax-1 a vzniká ve spolupráci s NASA a SpaceX. Někdo by tedy mohl namítnout, že to tak úplně soukromý let není. Jde ale o to, že misi samotnou připravuje Axiom Space. Přeci jen je pořád potřeba mít zázemí a to bez spolupráce nejde.

Prozatím – společnost má smělé plány, které kromě dalších letů počítají také s vybudováním soukromé vesmírné stanice. Mimochodem, myslím, že je jen otázkou času, než jí začnou přezdívat vesmírný hotel, pak si na mě vzpomeňte.

Prozatím se ale na oněch deset dní letí po dohodě s NASA na Mezinárodní vesmírnou stanici na Muskově lodi Crew Dragon. Firma Axiom Space si jako správná cestovka v podstatě pronajímá přepravní a ubytovací kapacitu. Ostatně každý ze tří klientů za výlet zaplatil asi 55 milionů dolarů.

Na oběžné dráze je ovšem nečeká wellness, mají prý v plánu provádět vědecké experimenty a navíc se aktivně připravují na přípravě mise. Výcviku kosmonautů se věnuje značná pozornost – i proto, že jde vesměs o starší pány. Larry Connor bude mít 71 let a stane se tak druhým nejstarším mužem ve vesmíru. Kanaďan Pathy už oslavil padesátku, Izraelec Stibbe má 63 roků a pilot Lopez-Alegria je jen o pět měsíců mladší.

Sojuz vs. Crew Dragon – časy se mění. Zdroj: Roskosmos/SpaceX
Sojuz vs. Crew Dragon – časy se mění. Zdroj: Roskosmos/SpaceX

Turismus se zase vrací

Poznámky o zajímavém řešení krize pokročilého středního věku si ovšem nechám raději od cesty. Pánům a posléze někdy i dávám nezbývá, než přát štěstí a zdar – protože i takové komerční projekty posouvají kosmonautiku a nalévají peníze do věčně hladového vývoje nových technologií.

Pokud bude o Axiom dostatečný zájem, může to přinést i více stanic než jen využití ISS. Otázkou je, zdali letenka bude klesat, protože cenu té nynější si většina z nás věru dovolit nemůže. Nicméně zároveň platí, že na rozdíl od první vlny kosmické turistiky ta současná nevypadá, že by měla opadnout, ale asi tu s námi zůstane.

A nakonec, můžeme snít o budoucnosti a lá Enterprise – když to ale nakonec bude vypadat jako Planet Express z New New Yorku, tak taky dobrý.

[Petr Zajíček, LL]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama