Pompeje & Ptáci – Týden ve vědě 4. až 10. ledna 2021

První týden roku 2021 je za námi, poznejte se mnou, proč bude (na vědecké objevy) jistě stejně supr jako rok minulý!

Zdroj: CC BY, vlastní

SpaceX by chtělo superraketu Super Heavy chytat za letu. I když slavnější je vývoj lodi Starship, také první stupeň tohoto systému si vyžírá svou porci šílenství. SpaceX by se totiž rádo pokusilo chytat první stupeň za letu!

Havrani jsou možná chytří jako opice, naznačuje studie. Ptáci v testu kognice primátů skórovali nečekaně dobře. Jde o opětovné potvrzení, že u nich může jít inteligence na velmi vysoké úrovni, byť zatím nikoliv o potvrzení ultimátní.

Izolace má na lidský mozek podobný efekt jako hlad. Studie na 40 lidech naznačuje, že duševní zdraví neradno podceňovat, protože i absence mezilidského kontaktu může mít zásadní vliv na stav mozku.

Pompeje vydaly pozůstatky římského „fast foodu“. Archeologové v Pompejích objevili skvěle dochované pozůstatky jídelny s rychlým občerstvením – tzv. termpolium. Jde o jednu z nejlépe dochovaných staveb tohoto typu.

Němci na COVID vyvinuli blokátor viru. Efektivní lék by mohl pomoct lidem, kteří mají těžký průběh infekce, jde přitom o první lék přímo vyvinutý na covid. Zatím ale musí dokončit klinické testy.

U Portorika byl pozorován nový druh žebernatky. Pětiletý výzkum v hloubce 4 km potvrdil existenci nového druhu. A zdá se, že by zvířátko nemuselo být posledním neodhaleným oceánským živočichem.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden udrželi nový rekord pěti videí: dorazil živákový rok ve vědě a k tomu pokec s geoinformatikem a pak s matematikem, jednu novinku o „neomlazování buněk“ a nakonec fajn věc o starověké ekonomice!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama