Třetí týden ledna je za vámi, odměňte se přívalem vědeckých novinek!
5G sítě nemají vliv na vyšší mortalitu při vývoji plodů. Zavádění mobilních sítí 5. generace přineslo řadu obav. Přitom ale z hlediska fyziky nejde o nic, co už by tu dávno nebylo, vysvětlil doc. Lukáš Jelínek z FEL ČVUT. Žádné až minimální dopady např. na vývoj embryií dokazuje i poslední studie z léta 2020.
Český vynález slibuje absolutně rozkládat plast. Náš svět pomalu zaplavují odpadky a zdá se že si s nimi nikdo neví rady. Pomoci by ale mohl vynález českých vědců z Ervo ECO, který umožnuje 100% a navíc ekologické zpracování odpadů.
Na oběžou dráhu vyneseno přes 1000 satelitů Starlink. SpaceX překonalo milník ve své konstelaci pro poskytování rychlého a levného globálního internetu. To bude skoro zcela jistě inspirovat i okolí.
Mrtvý středověký válečník nalezen na dně jezera. Nález nám může říct více o době stavby místního dřevěného mostu, pod nímž tělo leželo.
Kytky spolu přes kořeny gentlemansky zápasí o zdroje. Kytky spolu mohou svádět souboj o živiny – ale jenom pokud jsou příliš blízko u sebe. A i tento souboj je velmi gentlemanský, ukázala nová práce.
Předběžné výsledky naznačují, že vakcíny snižují infekčnost covidu. Očkování proti SARS-2 má v první řadě za cíl snížit rizikovost průběhu. Různé schválené očkovací látky ale po boku toho budou zřejmě do nějaké míry snižovat i riziko přenosu. Rozdíl ale bude zřejmě patrný vakcínu od vakcíny.
A včil do videosekce
Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom tradičního týdne ve vědě také dvě novinky, jednu zajímavost a především také pokec o rizicích a nerizicích 5G sítí (též níž)!
[red]
Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected] —loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR