Plasty & Starlink – Týden ve vědě 18. až 24. ledna 2021

Třetí týden ledna je za vámi, odměňte se přívalem vědeckých novinek!

Zdroj: CC BY, vlastní

5G sítě nemají vliv na vyšší mortalitu při vývoji plodů. Zavádění mobilních sítí 5. generace přineslo řadu obav. Přitom ale z hlediska fyziky nejde o nic, co už by tu dávno nebylo, vysvětlil doc. Lukáš Jelínek z FEL ČVUT. Žádné až minimální dopady např. na vývoj embryií dokazuje i poslední studie z léta 2020.

Český vynález slibuje absolutně rozkládat plast. Náš svět pomalu zaplavují odpadky a zdá se že si s nimi nikdo neví rady. Pomoci by ale mohl vynález českých vědců z Ervo ECO, který umožnuje 100% a navíc ekologické zpracování odpadů.

Na oběžou dráhu vyneseno přes 1000 satelitů Starlink. SpaceX překonalo milník ve své konstelaci pro poskytování rychlého a levného globálního internetu. To bude skoro zcela jistě inspirovat i okolí.

Mrtvý středověký válečník nalezen na dně jezera. Nález nám může říct více o době stavby místního dřevěného mostu, pod nímž tělo leželo.

Kytky spolu přes kořeny gentlemansky zápasí o zdroje. Kytky spolu mohou svádět souboj o živiny – ale jenom pokud jsou příliš blízko u sebe. A i tento souboj je velmi gentlemanský, ukázala nová práce.

Předběžné výsledky naznačují, že vakcíny snižují infekčnost covidu. Očkování proti SARS-2 má v první řadě za cíl snížit rizikovost průběhu. Různé schválené očkovací látky ale po boku toho budou zřejmě do nějaké míry snižovat i riziko přenosu. Rozdíl ale bude zřejmě patrný vakcínu od vakcíny.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom tradičního týdne ve vědě také dvě novinky, jednu zajímavost a především také pokec o rizicích a nerizicích 5G sítí (též níž)!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama