Mars & Autismus – Týden ve vědě 11. až 17. ledna 2021
Jaký je čas? Je čas na nový týden ve vědě!

Snaha navrtat Mars neuspěla, NASA zrušila pokus sondy InSight. Samopenetrační sonda na Marsu nám měla odhalit víc o nitru Marsu, po dvou letech neúspěšných snah však NASA tento komponent mise InSight odpískala.
Pravěká DNA ukazuje dynamiku populací v oblasti Sibiře. Studie zmapovala DNA 40 lidí žijících na Sibiři mezi lety 14900 př. n. l.–1450 n. l. Data ukázala různé trendy migrací, příbuznost zdejšího obyvatelstva s předky Inuitů a navíc odhalila přítomnost bakterií moru.
Spokojený vztah vyžaduje flexibilitu, říká studie 40 000 lidí. Metaanalýza demonstruje, že psychická, emoční i rodinná flexibilita hrají do karet spokojenějším vztahům. To v zásadě znamená „mít pevné nervy“ a „přizpůsobovat se okolnostem i druhému“.
Autismus je možná dán vlastnostmi spermatu otce. Vědci identifikovali epigenetické změny ve vzorku spermatu otců, kteří měli autistické děti, ve srovnání s těmi, jejichž děti autismem netrpěly.
Stroj odhalil s 91% úspěšností důvod pláče dítěte. Hlad, spánek anebo bolest – to jsou typické důvody dětského nářku. Nové strojové učení je dovede odhalit s vysokou pravděpodobností.
Primitivní vesničky v Amazonii mají organizovanou stavbu. Laserové mapování opět odhaluje to, co bylo našim očím doposud skryto. Tentokrát na příkladu někdejších předkolonialistických osad v Jižní Americe.
A včil do videosekce
Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali čtyři videa: krom tradičního týdne ve vědě také dvě novinky a především také výlet na katedru organické chemie Univerzity Palackého (též níž)!
[red]
Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected] —loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR