Mars & Autismus – Týden ve vědě 11. až 17. ledna 2021

Jaký je čas? Je čas na nový týden ve vědě!

Zdroj: CC BY/vlastní

Snaha navrtat Mars neuspěla, NASA zrušila pokus sondy InSight. Samopenetrační sonda na Marsu nám měla odhalit víc o nitru Marsu, po dvou letech neúspěšných snah však NASA tento komponent mise InSight odpískala.

Pravěká DNA ukazuje dynamiku populací v oblasti Sibiře. Studie zmapovala DNA 40 lidí žijících na Sibiři mezi lety 14900 př. n. l.–1450 n. l. Data ukázala různé trendy migrací, příbuznost zdejšího obyvatelstva s předky Inuitů a navíc odhalila přítomnost bakterií moru.

Spokojený vztah vyžaduje flexibilitu, říká studie 40 000 lidí. Metaanalýza demonstruje, že psychická, emoční i rodinná flexibilita hrají do karet spokojenějším vztahům. To v zásadě znamená „mít pevné nervy“ a „přizpůsobovat se okolnostem i druhému“.

Autismus je možná dán vlastnostmi spermatu otce. Vědci identifikovali epigenetické změny ve vzorku spermatu otců, kteří měli autistické děti, ve srovnání s těmi, jejichž děti autismem netrpěly.

Stroj odhalil s 91% úspěšností důvod pláče dítěte. Hlad, spánek anebo bolest – to jsou typické důvody dětského nářku. Nové strojové učení je dovede odhalit s vysokou pravděpodobností.

Primitivní vesničky v Amazonii mají organizovanou stavbu. Laserové mapování opět odhaluje to, co bylo našim očím doposud skryto. Tentokrát na příkladu někdejších předkolonialistických osad v Jižní Americe.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali čtyři videa: krom tradičního týdne ve vědě také dvě novinky a především také výlet na katedru organické chemie Univerzity Palackého (též níž)!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama