Izolace má na lidský mozek podobný efekt jako hlad

TLDR: Studie na 40 lidech naznačuje, že duševní zdraví neradno podceňovat, protože i absence mezilidského kontaktu může mít zásadní vliv na stav mozku. Studie tu.

Samota ubíjí

Taky už máte lockdownu plné kecky? Těšíte se znovu na posezení s kamarády v hospodě? Je možné, že máte osamělý mozek! Nová studie z MIT se totiž podívala lidem na mozky a zjistila, že po sociální izolaci reagují na sociální interakci podobně jako mozek vyhladovělý!

Livia Tomova, vědátorka z MIT a její tým se rozhodli, že nechají 40 lidí deset hodin hladovět. Nečekaně poté, co bylo našim pokusným lidem ukázáno po 10 hodinách tohoto nelidského experimentu jídlo, došlo k aktivaci neuronů ve střední části mozku; konkrétně neuronů produkujících dopamin, neurotransmiter spojený s touhou či vyhledáváním odměny.

Jakoby toho nebylo málo, jiný den se rozhodli vědátoři ty stejné nebožáky izolovat na 10 hodin od veškeré socializace. Po 10 hodinách izolace jim byly ukázány fotky bavících se lidí a byla zaznamenána stejná reakce jako u vyhladovělých mozků! Údajně čím více hladu či osamělosti v experimentuvyzkoušeli, tím silnější byla reakce v mozku.

Hladoví tedy naše mozky po společnosti? A jak ho nakrmit v případě, že jste prostěosamělí?

Popis není dostupný.
Zdroj: Public Domain

Nemilý efekt

Dílčí návod nám může dát vícero informací ze studie. Ne pro každého je totiž hlad po kontaktu úplně stejný – lze obecně zřejmě říct, že ačkoliv je člověk zjevně sociální tvor, někteří se bez větší míry kontaktu obejdou.

Mezi subjekty, které se považovaly spíše za osamělé, byla totiž reakce na sociální stimulus oslabená. „Nevíme, proč tomutak je. Je možné, že být v izolaci je pro ně normální a tudíž se tento experiment neliší příliš od jejich běžného života” říká Livia, autorka studie.

Zajímavé je, že práce naznačuje i jisté „řešení“ hladu po kontaktu u těch lidí, kteří v izolaci strádají. Není to však nutně řešení, které asi chce slyšet. Střední mozek, jež hraje důležitou roli v motivaci vyhledávat jídlo, přátele či méně ušlechtilé záležitosti jako třeba alkohol či Netflix, reaguje na podnět jídla či socializace, a to i když lidé nemají hlad či se necítí osaměle.

Jinými slovy, na pivo s kamarády zajdeme rádi a nad čokoládou málokdy ohrneme nos. Ale hlad či osamělost tuto reakci umocnily na základě toho, co mozku chybělo. A kdo strádá sociálně, ten může zkusit „nahradit“ sociální kontakt jinými srovnatelnými stimuly. Třeba osamělým nakoukáváním seriálů a pojídáním zmrzliny

Což situaci ale v součtu příliš neřeší, že ano.

Imagen
Hlavní vědátorka studie Livia Tomova. Zdroj: MIT, Akos Burg

Není hlad jako hlad

Jak vyřešit sociální kontakt jinak než jen analogickými zlozvyky, jako je přejídání, bohužel už práce neřešila. Nabízí se však alespoň dílčí řešení v kontaktu přes telefon či videohovor, což je objektivně pokrok, který izolující se lidé třeba během středověkých epidemií neměli… Jak moc tohle řešení (ne)funguje, bude muset zkoumat až jiná práce.

Stále více se však rozhodně ukazuje, že hlad (pun not intended) po mezilidském kontaktu je velmi silný a v okamžiku, kdy umělá inteligence bude umět velmi dobře simulovat mezilidské družení, může dobýt svět bez jediného výstřelu. Ostatně to, že empatičtí roboti budou jednou trhákem v segmentu domovů péče o osamělé seniory, očekávám už nějaký ten pátek. Sice na to zatím nedošlo, ale pořád si myslím, že více než robotičtí prostituti půjdou jednou na dračku robotičtí kamarádi. Co to říká o naší povaze, a nakolik je to smutné, už také nechávám na ctěném čtenáři.

Než tato utopická/dystopická budoucnost nastane, momentálně zjištění práce MITv součtu především upozorňují na to, že je třeba zohlednit i sociální dopady korontény. Byť izolace doslova zachraňuje životy, nesmíme zapomenout i na zdraví psychické; také ho máme jen jedno!

[Martin Lukáč]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama