Rok ve vědě: Nepříjemná epizodka jménem covid

TLDR: Finišujeme přes Silverstrem náš seriál toho, co nám přinesl uplynulý rok! Na bronzové příčce si stojí covid!

Máte epidemii? A můžu ji vidět?

Má smysl o tomhle psát? Světové šíření nového koronaviru bylo v roce 2020 tématem, které nešlo přehlédnout. Zároveň nelze krátce shrnout ani ty nejčastější otázky, které mnozí k viru měli a mají. Je umělého původu? Souvisí s 5G sítěmi? Jde o nafouknutou bublinu? Nevzniklo na něj očkování příliš rychle..?

Odpovědi jsou složité, ale TLDR verze zní: ne, ne, trochu ve srovnání s kontextem historie ano, ne. A u všech bych teď musel na dalších pět stran zas a znovu rozepisovat, proč tomu tak je. Což by zas a znovu četli ti, co to nepotřebují, a nečetli ti, co naopak ano.

Letošní prekérku si proto připomeneme něčím malinko jiným, totiž dvěma potenciálními odkazy epidemie covidu: vakcínou a internetem!

Tak předně ty vakcíny. Již nyní na přelomu let 2020 a 2021 se dá tušit, že půjde o velké téma nového roku. Ačkoliv první lidé již byli očkováni (míněno mimo klinické testy, kde samože došlo na napíchání stovek tisíc lidí), většinu světa čeká distribuce vakcíny až příští rok. Vakcíny, která reálně jako jediná může ukončit riziko příliš rychlého šíření covidu a tak i lockdownů.

Typů očkování je samozřejmě více od různých společností, je ale testamentem obrovské píle (a rozpočtů), že se vakcínu podařilo vyvinout za méně než rok! Ale jakto?

Švédská celková denní úmrtí do konce roku 2020 bez posledního týdne (proto ten sešup). Pod průměr to nejde, čili „lidi, co by umřeli brzo“, nijak dopředu zjevně neumřeli, to by to po první vlně muselo o první vlnu taky klesnout. Paradoxně celkový průměr shazují první tři měsíce, obě vlny nárůstu v době šíření viru nepozná asi jen Stevie Wonder. Zdroj: SCB

Zázrak vs. konspirace

Inu, on covid není zase tak složitý virus – ve srovnání s tím, co páchá třeba HIV, je to docela amatér. Navíc mutuje čtyřnásobně pomalej než třeba chřipkové viry. A hlavně, moderní vakcíny můžou vznikat vážně v řádu dnů až týdnů. To, co trvá nejdéle, je testování nezávadnosti.

Přesto mají mnozí pochybnosti, zdali je očkování nutné. Stačí si ale připomenout (po celou dobu veřejně přístupné!) grafy třeba ze Švédska, tedy státu, který je nejčastěji (a nesprávně) skloňován promořovači. Jak vidno, neplatí, že by ve Švédsku nějak významně “dopředu umřeli” lidé, kteří by brzy umřeli úplně stejně i bez covidu.

Pokud něco, statistiku paradoxně v průměru táhne dolů první část roku před propuknutím epidemie – to si zapamatujte pro lidi, kteří vám budou tvrdit, že rok 2020 byl celkově podprůměrný. Jakože, skutečně byl, ale ne kvůli epidemii, nýbrž kvůli období před ní. Navíc zdejší (dobrovolná) opatření vůči covidu snižují i šíření chřipky a jiných nemocí, takže při promoření + zachování opatření by průměr úmrtí měl být níže než v jiných letech!

Ale to už se zase opakuju, pojďme proto k něčemu poziti-… k něčemu optimističtějšímu, totiž k internetu!

Ten se v roce 2020 dočkal také poměrně virálního rozmachu, a to ačkoliv – zjevně – nejde o vynález poslední doby. Internet se však stalo doslova živou vodou pro řadu lidských aktivit, které byly omezeny epidemií a opatřeními proti ní…

Tím samozřejmě nenabádám k násilí na antivaxerech… Zdroj: extra fabulous comics, vlastní

Teleport pro chudé

Pokud nevěříte hochštaplerům, podle kterých covid vůbec neexistuje, asi se obecně shodneme, že nejmenší riziko nákazy je v okamžiku, kdy se s kolegou nepotkáte – ale jenom si zavoláte. Ne, není to zdaleka totéž. Ano, stále vzniká nějaká sociální deprivace, škoda ekonomice. Ale je to na míle dál, než jaké možnosti měli lidé v dřívějších a horších epidemiích.

Internetové připojení je takový teleport pro chudé – můžete díky němu tak trochu být na více místech najednou, ačkoliv jaksi nikdy dokonale. I nedokonalá kalba po Teamsech nebo možnost vůbec pracovat bez cesty MHD je ale něco, za co by vám lidi během Černé smrti nejspíše urvali ruce (ta druhá věc jsou antibiotika, ale o tom jindy).

Díky bleskovému digitálnímu spojení se nám podařilo zachovat jakous takous normálnější situaci, a možná i kvůli tomu tenhle kočkopes netěší vlastně ani příznivce tvrdých opatření proti šíření viru, a naopak ani příznivce promořování.

Ještě nejsme z lesa venku. Covid bude díky vakcinaci nejspíše rezonovat i rokem 2021, a ani v něm jako téma zřejmě nepůjde přehlédnout.

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama