Proteinový průlom & Starship SN-8 – Týden ve vědě 7. až 13. prosince 2020

Umělé inteligence, nové vakcíny, rakety, alkoholy… Prostě další týden ve vědě ve futuristickém roce 2020!

Zdroj: CC BY, vlastní

AI rozlouskla stavbu proteinů, revoluce ale teprve dorazí. Strojové učení AlphaFold na soutěži CASP vyhrálo s odhadem tvaru proteinů dle řetězce jeho aminokyselin. Může to být významný skok v celé medicíně, zatím jde ale jen o první krok v potvrzení milníku.

Záhada galaxie bez temné hmoty vyřešena, odsává ji galaxie jiná. Vzdálené končiny galaxie DS4 mohly pocuchat naše teorie. Vysvětlení této galaxie bez temné hmoty je ale prosté – prožívá právě zřejmě apokalypsu!

Nový vynález umožní „vydýchat se“ z opilosti. Většina z nás to někdy přehnala s alkoholem. Nový vynález vědců z Univerzity v Torontu v Kanadě, by s tím ale mohl pomoci. Vystřízlivíte díky němu až 3x rychleji! Léčba opilosti funguje paradoxně na bázi hyperventilace.

Švýcarští vědci zkoumají stres pomocí virtuální reality. Dlouhodobý stres je jedním velkých problémů moderního světa. Jak se ale dá stres zkoumat a měřit? S tím by mohl pomoci výzkum vědců ze švýcarského Federálního technologického institutu, kteří ke zkoumání stresu totiž použili virtuální realitu!

Polovina světla ve vesmíru má stále nejasný původ. Měření světla z okraje Sluneční soustavy sondou New Horizons připomíná to, že zřejmě stále neznáme ani všechny zdroje viditelného světla. Nejde však o novou kosmologickou hádanku.

Loď Starship prvně vzlétla do „12 km“, přistání ale nezvládla. Starship SN-8 vzlétla na svůj první skutečný zkušební let do simulovaných 12 km. K dokonalosti ještě leccos chybí, stroj při přistání vybouchl, mise však přesto byla spíše úspěšná.

K tomu napíšeme občas i jiné články, třeba tento týden demytizaci toho, jestli roušky zabíjejí

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden udrželi nový rekord pěti videí: dorazil živákový týden ve vědě a k tomu dvě novinky, pokec českých vědátorů a vědátorek o knize Robot 100 a nakonec i pokec s týmem, který vyhrál český hackaton Act in Space (níže)!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama