Prafosílie & Moderna – Týden ve vědě 14. až 20. prosince 2020

To nejlepší má přijít na konec – a v posledním týdnu ve vědě roku 2020 to rozhodně platí! Ještě si sice letos sesumírujeme vše od 1. ledna ještě v roce ve vědě, přesto je finále letošní sezóny Vědy náležitě symbolické!

Zdroj: CC BY, vlastní

Očkování na covid jsou efektivní a bezpečná, ukazují studie. Jak vakcína Pfizeru, tak i vakcína moderny chrání ve víc jak 90 % případů, mírné vedlejší příznaky objevují z 20 až 50 % po dobu maximálně tří dnů.

Exoplanety lze detailně vyfotit s využitím Slunce jako čočky. Gravitační čočkování by nám mohlo umožnit zobrazit povrch exoplanet v řádu dnů. Pokud se tedy spokojíme s horším rozlišením a budeme moct teleskop(y) dostat 1000 AU od Slunce.

Organické vrstvy zodolnily perovskitové solární panely. Nové aditivum zvýšilo odolnost perovskitových solárních panelů, které slibují levnější a snadněji vyrobitelnou fotovoltaiku zítřka. Zatím ale nevíme, o kolik panely nová vrstva zdraží.

Mikrobi mohou výrazně napomoci kosmické těžbě. Některé druhy mikroorganismů dokážou těžit z kosmických hornin velmi vzácné prvky, které na Zemi nalezneme jen v omezeném množství. Jsou také schopné přežít vesmírné podmínky relativně bez úhony.

Vědci objevili 200 výtisků Newtonova bestselleru Principie. Seznam dosud známých výtisků Newtonovy Principie se rozrostl o dalších 200 exemplářů. Pečlivé studium těchto výtisků nám také může říct mnohé o tom, jak bylo převratné Newtonovo dílo přijímáno tehdejší vědeckou společností.

Nejstarší „živočišné“ fosilie mohou mít na svědomí řasy. Analýza naznačuje, že steroly ukazující na houbovce mohly být výsledkem zelených řas. Posunulo by to vznik prvních živočichů o 100 milionů let blíže současnosti.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden udrželi nový rekord pěti videí: dorazil živákový týden ve vědě a k tomu jel také speciální týden astrofyziky! Takže jsme si dali hned dvě reportáže (první níže) z největší observatoře světa, spešl dvouhodinovou přednášku a nakonec také video z toho, jak se takový teleskop staví!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Diskuze

Reklama