Čínský Měsíc & Antikapitalismus – Týden ve vědě 30.11.-6.12.2020

Žijeme v budoucnosti – rozhodněte se při pohledu na nový týden ve vědě už sami, jestli je to utopie anebo dystopie!

Zdroj: CC BY, vlastní

Na Zemi přistály vzorky prastarého asteroidu Ryugu. Kapsle s materiálem získaným na asteroidu sondou Habayusa2 po nám řekne více o složení bludného kamene, jehož bří můžou jednou ohrožovat i Zemi.

Analýza pylu odhaluje ekonomickou integraci ve starém Řecku. Nová studie pomocí analýzy pylových dat ze starověkého Řecka popisuje strukturu tehdejší ekonomiky. Překvapivě nese stopy tržního hospodářství a větší míry integrace, než se dříve soudilo.

Psilocybin pomáhá s léčbou deprese. Jako by nebylo dost důvodů chodit na houby, tak se podle všeho zjistilo, že houbičková terapie může pomáhat s léčbou deprese. Jde o další zářez na pažbu psychoplastogenů.

Vědci odhalili, jak cvičení rakovinu zahání. Děje se tak vznikáním kyseliny mléčné, která následně v lymfatických uzlinách napomáhá vzniku velmi efektivních cytotoxických T-lymfocytů.

Čínská sonda přistála na Měsíci, přiveze odtud vzorky. Už třetí čínská sonda dále posunula schopnosti čínského kosmického programu zase o něco dále. A navíc nám poprvé po desítkách let něco přiveze nazpět!

Spalničky v roce 2019 zabily na 200 tisíc lidí. Rekordní šíření dříve okleštěné choroby podle nové zprávy zabilo stejně lidí jako globální sezónní pandemie běžné chřipky.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden zvládli nový rekord pěti videí: dorazil živákový týden ve vědě s novou autorkou a k tomu dvě novinky, speciál ze dne otevřených dveří Společné labky optiky v Olomouci, plus pokec s vědátorku Hanou Broulíkovou o Alzheimeru (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama