Vodní Měsíc & Tisk na kůži – Týden ve vědě 26.10.-1.11. 2020

Rok 2020 na nás vychrlil další déšť novinek ze světa vědy, některých (jak už to chodí) spíše dystopických, ale řady jiných utopických! Je tu další týden ve vědě!

Měsíc je plný vodního ledu, oznámila NASA. Rozsáhlá britská studie naznačuje, že by (zejména těžší) průběh onemocnění COVID-19 mohl způsobovat pravděpodobně trvalejší poškození kognitivních funkcí.

Ptákům je do zpěvu, během lockdownu změnili své písně. Nižší hlučnost vlivem omezené dopravy a průmyslu vedla i ke snížení hlasitosti ptačích písní v San Franciscu. To zároveň vedlo ke zvýšení kvality zpěvu.

Prodělání COVID-19 zhoršuje kognitivní výkon mozku. Rozsáhlá britská studie naznačuje, že by (zejména těžší) průběh onemocnění COVID-19 mohl způsobovat pravděpodobně trvalejší poškození kognitivních funkcí.

Děti si raději počkají na odměnu a umějí odtušit reakce dospělých. Mnohokrát zkoušený „mašmeloun test“ zkoumající dětskou psychologii naznačuje, že děti jsou i v raném věku schopné odtušit reakce okolí. A cosi naznačuje i o tom, jestli se lidé rodí jako dobráci!

Doktoři dovedou natisknout biosenzory přímo na kůži. Mezinárodní tým přišel s metodou tisku tištěných spojů na kůži při nízké teplotě. Výsledné senzory pak dovedou měřit přesně a kontinuálně vlhkost kůže, okysličení krve, srdeční tep nebo tělesnou teplotu.

Archeologové v Peru našli lamy rituálně obětované před 500 lety. Archeologové na lokalitě v Peru nalezli skvěle zachovaná těla čtyř lam datovaná do poloviny 15. století. Šlo pravděpodobně o votivní obětiny, které mohly posloužit potřebám Inků.

Kdo je líný číst, může si níže dát pauzu

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden zvládli opět čtyři videa: dorazil živákový týden ve vědě s Eliškou Selinger a k tomu tentokrát dvě novinky ze světa vědy, plus šérovaný rozhovor s Ladislavem, který nejen o Véčku pokecal pro Hovory bez karantény. Ve stejném pořadu se objevil dřív i JaRon.

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama