Pralovkyně & covidovská AI – Týden ve vědě 2. až 8. listopadu 2020

Uff! Další hektický týden je v cílové rovince, odměňte se za něj novou porcí objevů! Je tu další týden ve vědě.

Zdroj: CC BY, vlastní

Ženy v paleolitu také lovily zvěř. Archeologové před časem v Peru objevily hrob paleolitické ženy-lovkyně. V nové studii představují nejen tento objev, ale upozorňují i na neplatnost genderových stereotypů pro toto období.

Stále víc lidí má možná v paži o tepnu navíc – díky evoluci. Lidská evoluce nekončí, lidská evoluce trvá! Zdá se, že jen za století prudce stoupl počet lidí, který má v paži třetí tepnu – o tu jinak přicházíme ještě před svým porodem.

Umělá inteligence dovede odhalit COVID-19 z kašle. Velmi drobné proměny ve frekvenci kašlání můžou odhalit (nejen) nemoc způsobenou novým koronavirem. Nasazení podobné aplikace by ale zatím bylo předčasné.

Zdroj tajemného radiového pomrknutí je magnetar z naší galaxie. Neutronovou hvězdu jako zdroj „rychlého radiového záblesku“ ohalily 3 nezávislé týmy. Zdaleka to není konec tajemství kolem těchto impulzů.

Lidskou evoluci nakoply neklidné časy 400 tisíc let nazpět. Nová sonda a následná analýza sedimentů východní Afriky vedle sebe poprvé mohla zařadit důkazy o proměnách klimatu vedle artefaktů zanechaných našimi předky. Zdá se, že evoluční chleba se vlivem proměn jejich habitatu začal lámat 400 tisíc let nazpět.

Toxoplasma je gepard ve světě prvoků, ukazuje studie pohybu. Rychlost, kterou Toxoplasmagondii proniká skrze hostitelské buňky, souvisí zřejmě s parazitovým cytoskeletem více než se zdálo. Prvok je zřejmě schopen zkombinovat několik tažných sil najednou nezávisle na sobě.

Kdo je líný číst, může si níže dát pauzu

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden zvládli opět čtyři videa: dorazil živákový týden ve vědě a k tomu tentokrát dvě novinky ze světa vědy, plus rozhovor Hanou Ripkovou s šéfkou Fulbrightovy komise, která nejen vozí Čechy na zkušenou za Velkou louži, ale totéž v opačném směru dělá i Amíkům!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama