Koročkování & Hyperloop – Týden ve vědě 9. až 15. listopadu 2020

Máte podzimní deprese? Přečtěte si příval pozitivních novinek ze světa vědy! Je tu nový týden ve vědě.

Zdroj: Public Domain, vlastní

Očkování na covid od Pfizeru má 90% úspěšnost. Oznámení, že očkování proti covidu z dílny Pfizeru má 90% úspěšnost, je pozitivní, ale zároveň také stále předčasná zpráva. Zůstává nemálo neznámých, na které odpoví až řádná publikace výsledků.

Hyperloop od Virginu svezl své první lidi. Futuristické dopravní kapsule překročily ideový milník, rozšíření – i vizi na nadzvukovou rychlosti – jsou však stále vzdálené. Přesto platí, že různé firmy činí stále kupředu různé kroky.

Strojové učení odhalí Alzheimera o 7 let dřív než doktoři. Umělá inteligence dovede z proměny jazyka a reakční doby při odpovídání na unifikovaný test kognice odhalit, zdali má člověk vyšší riziko rozvoje Alzheimerovy nemoci. Přesnost není stoprocentní, ale za to naznačuje riziko na roky dopředu

Satelitní technologie pomáhají i růstu pěstování brambor. Vliv družic je pro mnohé neviditelný, ale o to významnější. Za všechny to shrnuje belgická studie, která odhalila, že při aplikaci satelitních dat na úpravu pěstování brambor dochází – byť ona úspora je jen frakcí potenciálních možností.

Srdce na čipu pomohlo regeneraci buněk po infarktu. Futuristické dopravní kapsule překročily ideový milník, rozšíření – i vizi na nadzvukovou rychlosti – jsou však stále vzdálené. Přesto platí, že různé firmy činí stále kupředu různé kroky.

Tání Alp odhaluje paleolitické „horolezce“. Archeologové díky tání alpských ledovců nachází v horách stopy z výprav pravěkých lidí. To nám dokazuje, že jim hory vůbec nebyly cizí, jak se původně myslelo.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden zvládli opět čtyři videa: dorazil živákový týden ve vědě a k tomu tentokrát dvě novinky ze světa vědy, plus rozhovor s vědátorkou Petrou Švecovou, která (i díky Nadačnímu fondu UPOL) zkoumá nanočástice!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama