Mikroplasty & Americký Lunochod – Týden ve vědě 21.-27. září 2020

Nedělní odpoledne nestane se, pro fanoušky vědy chvílí nudy!

Zdroj: CC BY/vlastní

EKOLOGIE – Mikroplasty škodí nejen v moři, ale i v půdě, ukázala studie. Mikroplasty pronikající do půdy zřejmě snižují počet drobného hmyzu a škodí tak biodiverzitě. Nejde o definitivní závěry, kupí se ale náznaky, že mikroplasty výrazně škodí malým živočichům, vliv můžou mít v součtu i na nás.

PSYCHOLOGIE – Nemůžete se zbavit deprese? Zkuste ji vyběhat, radí studie. Aerobní cvičení může zmírnit symptomy deprese až o 55 %. Neplatí to ale automaticky na všechny pacienty, nýbrž jenom na ty se specifickým „nastavením“ deprese.

EVOLUCE – Nejstarší známá spermie má 100 milionů let, uvízla v jantaru. Pozoruhodný důkaz evoluce sexu odhalil čínský tým ve vzorku mořských živočichů lasturnatek. Přesto pamatujete – spermie obecně jsou staré nejméně šestkrát víc než nynější objev.

KOSMONAUTIKA – Na Měsíc se podívá „americký Lunochod“, bude hledat vodu. Rover MoonRanger má být první z řady mikroroverů pro autonomnější průzkum Měsíce. Ověří i to, jestli je voda na Měsíci. Na zdejší povrch dosedne snad za 2 roky a bude tu hledat přímější důkazy o přítomnosti velké koncentrace vodního ledu.

EKOLOGIE – Řasy vysají uhlík u atmosféry lépe než stromy. Jak mořské řasy rostou, vážou do sebe atmosférický oxid uhličitý, hlavního původce oteplování atmosféry. Totéž sice umí i stromy, řasy ale snáze stáhneme ke dnu, odkud se uhlík jen tak neuvolní.

ARCHEOLOGIE – Nerezová ocel se vyráběla o 1000 let dříve, než se soudilo. Běžně se udává, že nerezová ocel, tedy spojení železa a chrómu, byla vynalezena až v 19. století. Nové objevy britských archeologů v Íránu ale dokazují, že v regionu se taková ocel dělala skoro o 1000 let dříve. 

Kdo je líný číst, může si níže dát pauzu

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden zvládli jenom tři videa: živákový týden ve vědě a jednu novinku o kloňování však doprovodilo půlhodinové video o kravinách spojených s kovidem, které bude určitě velice, velice populární…

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama