Klonování koní & GMyšáci z vesmíru – Týden ve vědě 7. až 13. září 2020

Neostýchejte se a směle pojďte to dalšího týdne ve vědě!

Zdroj: Vlastní

BIOLOGIE – Bakterie přežily 3 roky v kosmu, teoreticky by vydržely desetinásobek. Japonská studie naznačuje, že extrémofilní mikroorganismy zvládají i mnohaletý pobyt v kosmu. Příliš jim tu ale nesvědčí, a není ani jisté, zdali by mikrobi přežili tisíce let putování k jiné hvězdě.

NEUROVĚDA – Mozek si ve spánku ukládá vzpomínky! Pravděpodobné přehrávání vzpomínek během spánku bylo poprvé pozorováno u lidí. Podporuje to teorii, podle níž spánek k chodu mozku nezbytně potřebujeme.

KOSMONAUTIKA/HISTORIE – „Pražská Madona“ je Rafaelova, odhalil český barevný rentgen. Víc jak 500 let stará malba, u které nebylo jasné, zdali je autorem skutečně Rafael Santi, je zřejmě doopravdy jeho dílem. Odhalila to nová analýza pomocí „kosmického skeneru“, který dovede nově odhalovat i skryté barvy.

GMO – Geneticky upravení hlodavci si v kosmu zachovali své svalstvo i pevnost kostí. Studie prováděná v uplynulém roce mmj. na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ukazuje, že genetické úpravy u myší vedou ve stavu beztíže k zachování svalů a pevnosti kostí. Mohlo by to vést ke změně v letech lidí do kosmu.

HISTORIE/ARCHEOLOGIE – Lidé doby bronzové asi používali ostatky předků jako amulety. Lidé doby bronzové v Británii zřejmě užívali ostatky dávno mrtvých lidí jako jakési amulety či relikvie. Radiokarbonové datování ukázalo řadu příkladů kostí, které byly pohřbeny desítky let po smrti.

ZOOLOGIE/EKOLOGIE – Ohrožený Převalského kůň byl poprvé úspěšně naklonován! Zřejmě jediný i dnes divoce žijící druh koně je kriticky ohrožený. Nyní se však poprvé podařilo jeho zástupce úspěšně naklonovat.

Kdo je líný číst, může si níže dát pauzu

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden opět zvládli celkem čtyři videa: živákový týden ve vědě, nové dvě videonovinky a nakonec také nové video našeho občasníku Věda vs. Sci-fi, tentokrát o Falloutu!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama