Perseverance & Biotisk srdce – Týden ve vědě 27.7. – 2.8. 2020

Do srpna jsme vskočili s novou žní objevů! Je tu další týden ve vědě!

Vědátoři v uplynulé sedmidence vypustili již třetí sondu k Marsu – ale proč sondy v poslední době migrují tak rychle? To si probereme v první novince. Dále pak tu máme několik informací z medicíny (pro změnu bez COVID-19), zejména stran biotisku tkání, ale i krevního testování na rakovinu & ve finále také nové imunizační látky proti borelióze. Výzkumníci rovněž oživili sto míčů staré bakterie, a zjistili, že ani ptáci nejsou odolní vůči virálnímu songu.

Zdroj: CC BY/Vlastni

KOSMONAUTIKA – K Marsu odstartovala Perseverance, už třetí sonda za měsíc. NASA vypustila k Marsu „nástupce“ roveru Curiosity. V uplynulém měsíci jde již o třetí sondu, Perseverance následuje sondu čínskou a spojenoarabskoemirátskou.

ONKOLOGIE – Nový krevní test dovede odhalit několik rakovin roky dopředu. Čínská studie naznačuje, že krevní testy dovedou rakovinu skutečně identifikovat včas! Jenom ale ještě nevíme, jak nynější zjištění překovat do klinické reality.

EVOLUCE – Oživili jsme mikroby ze sedimentů starých 100 milionů let. Japonská studie extrahovala a oživila staré mikroorganismy ze sedimentů sahajících až do éry dinosaurů. Naznačuje to, že i život závislý na kyslíku může přežívat dlouhá období strádání – ale rovněž to ukazuje, že během nich se mu příliš nedaří.

BIOTISK – Vytištěné srdce dokázalo bít po 6 týdnů, bude testovat léky. Výzkum kultivovaných orgánů pokračuje dále kupředu, nejnověji skrze dvoucentimetrový orgán, který je již nejen funkční, ale prokázal onu funkčnost po rekordní čas.

IMUNOLOGIE – Nová imunizace proti borelióze má u zvířat 100% účinnost. Nové „očkování“ proti lymské borelióze by mohlo fungovat i v Česku. Bylo by však jenom sezónní a zatím nebylo otestováno na lidech.

ZOOLOGIE/MUZIKOLOGIE – Mezi americkými strnadci se virálně šíří nová píseň. Namísto trojtónového konce zakončuje své písně stále víc strnadců bělohrdlých pouhými dvěma tóny. Vývoj ptačích písní je pomalý, tento song se ale kontinentem šíří jako požár!

Kdo je líný číst, může si níže dát pauzu

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden opět zvládli celkem čtyři videa, tentokrát furt jen s limitovaným týdnem ve vědě, protože v něm máme letní pauzu – ale zřejmě končící již příští pondělí! Dorazily tak tradičně dva videočlánky o novinkách, a spolu s nimi i rozhovor s mladou vědátorkou Dorotou Koníčkovou, která se věnuje hledání šetrnějších herbicidů!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama