Osídlení Země & Umělá fotosyntéza – Týden ve vědě 17. až 23. srpna 2020

Odbývá předposlední prázdninová neděle, a s ní je tu i nový týden ve vědě! tomto týdnu dominují spíše sekundární objevy, přesto došlo na významnou demonstraci čehosi, co by mohlo nakrmit lidstvo, a zároveň se i ukázalo, že minulost našeho osídlení Země byla možná komplikovanější.

Tento týden si navíc zahájíme trochu novinku – krom mých článků totiž do seznamu zařazuju i několik zajímavostí z jiných webů o vědě!

Zdroj: Vlastní/CC BY, Public Domain

Dějiny

Začneme mým sobotníkm článek. Ukázalo se, že nástroje naznačují, že lidé šli z Afriky prvně přes Arábii. Nález kamenných nástrojů v Izraeli poodhaluje stále nejasné procesy rané migrace moderního člověka. Zdá se totiž, že Homo sapiens se na Blízkém východě šířil cestou z Afriky přes Arabský poloostrov na sever už před 130 000 lety.

Delikátní je také objev, že Evropané do Ameriky sice zavlekli své choroby, ale také si nové choroby přivezli z Ameriky. Jako třeba syfilis (Nedd.cz)! A pokud nemáte historie málo, kolegové Zvědátoři na svém youtubáckém kanálu probírali, jak se žilo v podzemních městech, které byly rozšířeným stylem života v dávné Anatolii.

Vesmír

Další práce odhalila, že vzdálená černá díra tančí s mlhovinou a vysílá k nám signály. Na jižní polokouli je už řadu let známý anomální pokles intenzity magnetostéfy. Že asi nejde o známku blížící se apokalypsy, naznačuje práce, podle níž je tzv. Jihoatlantská magnetická anomálie je stará nejméně 11 milionů let.

Horko bylo tento týden i na ISS, protože na palubě stanice došlo na menší únik vzduchu (Kosmonautix). Naštěstí tentokrát v okolí neřádil maniak s vrtačkou (jako předloni) a situaci se podařilo rychle vyřešit k všeobecné spokojenosti posádky. Konečně na pokrok došlo i na při vývoji Starship! Prototyp SN6 zvládl své tlakové zkoušky aniž by při tom vybuchl, takže se můžeme těšit na nové výškové lety (ElonX).

Genetika

Volejte sláva a přidejte si klidně nákypu! Uměle vylepšená fotosyntéza už zvyšuje výnosy na polích. Úprava genomu rostlin, která zvyšuje efektivitu fotosyntézy, již nese plody v polních testech! Rostliny mají o desítky procent vyšší produktivitu, potřebují méně vody – a otázkou tak je, jak se k novince postaví společnost…

Aby se ale o GMO nepsalo zase tak pozitivně, objevilo se také prohlášení, podle něhož bude na Floridě vypuštěno 750 milionů geneticky upravených komárů ve snaze o kontrolu populace těchto přenašečů (Věda 24). Na podobné projekty došlo už i jinde ve světě (psal jsem o tom), místní však snaze o limitování přenosu chorob touto cestou příliš nefandí.

Totok vyhlašuji za ilustraci týdne! Zdroj: Pixabay/vlastní

Negativní zprávy

Mikroplasty se našly uvnitř všech testovaných mořských tvorů. Australská práce zkoumala, jak nastavit testování malých plastových částeček v plodech moře. Objevila při tom mikroplasty u zcela všech zkoumaných vzorků. Jejich vliv na organismy ale stále není dostatečně znám.

Mlčet nemohla ani korona, mimo jiné se tento týden rozhodlo udělat krok nazpět Rusko se svou poněkud uspíšenou vakcínou a ještě ji „dodatečně“ otestovat (Věda 24). Uvidíme, co nového nám o ní řekne de facto 3. fáze klinických testů.

Trošku rizikem je i zpráva z minulé neděle – kdy tedy nás nezničila hrozba z kosmu. V 7 ráno našeho času se totiž kolem Země mihl malý pětimetrový asteroid (Věda 24), což by jinak nebylo moc riskantní – ale překvapí, že opět unikl naší včasné detekci.

Pozitivní zprávy

Jihoatlantská magnetická anomálie Země nás naopak nezničí, je stará milióny let. Na jižní polokouli je už řadu let známý anomální pokles intenzity magnetostéfy. Že asi nejde o známku blížící se apokalypsy, naznačuje práce, podle níž je tzv. Jihoatlantská magnetická anomálie je stará nejméně 11 milionů let.

A máte-li rádi technologie, taktéž je zajímavé, že kvantově provázané počítače by mohly řešit i „neřešitelné“ paradoxy. Což zní divně. V téhle práci jde samozřejmě jenom o matematickou teorii, byť podpořenou kouskem kvantové fyziky. Ale nikdy nevíme, kam podobné bádání jednou dojde!

A z povzbudivých zpráv je tu o krásná novinka o tom, že Kiribati má plán, jak řešit stoupání moří (Nedd.cz). Prostě stoupne spolu s nimi! Korálové útesy by toho měly být s to samý, zbytek potěší bagry! Vyřešeno, hotovo, dvacet!

Kdo je líný číst, může si níže dát pauzu

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden opět zvládli celkem čtyři videa: živákový týden ve vědě, nové dvě videonovinky (první od nového střihače!) a nakonec také rozhovor druhý díl mého nepravidelníku o Fermiho paradoxu a.k.a otázce, kde jsou všichni ufoni. To je sice spíše spekulace než věda, ale stále se na tom dá výborně ilustrovat leccos z historie lidstva i evoluce vesmíru. Navíc máme to léto, žejo…

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Kosmické moře & Pravěká postel – Týden ve vědě 10. až 16. srpna 2020

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama