Temná hmota & Evoluce mozku – Týden ve vědě 28.6. – 5.7. 2020

Ani během okurkové sezóny si neodpustíme nový týden ve vědě!

V uplynulé sedmidenní jsme si rozebrali nedávnou podezřelou detekci čehosi, co by mohla být temná hmota (ale rozhodně nemusela) či novou simulaci narážející na dílčí původ toho, proč můžete dnes část tyto řádky na obrazovce z tekutých krystálů skrze data přenášená elektromagnetickými vlnami – čili proč se lidé stali inteligentní.

Krom toho došlo i na objev nových proteinů, na které by se mohla zaměřit léčba karcinomu prsu, odhalení možné otravy v městě starých Mayů anebo vypíchnutí jednoho zajímavého astronomického nepozorování. No a nakonec nechybí ani téma pandemie – tentokrát skrze potenciální lék, který by mohl pomáhat pacientům v nejvážnější fázi onemocnění. Takže bon appetit!

Zdroj: BioWare/Wikipedia/CC/Vlastní

ASTROFYZIKA – Detektory temné hmoty mohly narazit na tajemnou částici. Anomální pozorování může být zatím stejně tak dobře vysvětleno „šumem“ jako částicí axion. Nejde tedy stále o důkaz – jde ale o argument pro citlivější detektory.

ONKOLOGIE – Máme nový cíl pro léčbu rakoviny prsou. Jelikož protein TRAF3IP2 se ukazuje být klíčovým pro komunikaci rakovinných buněk s okolím, které pak nádor nemůže využívat ve svůj prospěch.

EVOLUCE – Lidé možná vděčí lovu v savaně za svou inteligenci. Oči obratlovců jdou na souši naproti evoluci inteligence, ale potřebný je k ní i kontext prostředí. 2 a půl milionů let nazpět ho lidským předkům mohl zajistit komplikovaný terén savany!

COVID-19 – Dexametazon pomáhá s COVID-19. Paradoxně potlačením imunity. Starý lék by mohl pomáhat pacientům na plicní ventilaci. Paradoxně možná tak, že potlačí přehnanou imunitní reakci jejich těla. Zatím ale čekáme na více výsledků.

ARCHEOLOGIE – Za opuštěním mayské metropole stála otrava vody. V 9. stol. n. l. Mayové opustili jednu ze svých největších metropolí Tikal, když se celá civilizace dostala do velké krize a kolapsu. Nejnovější studie ukazuje, že jednou z přímých příčin mohla být otrava vodních rezervoárů rtutí a bakteriemi.

ASTRONOMIE – Vědci možná pozorovali „zmizení“ obří hvězdy. Ve vzdálené galaxii došlo možná na „zmizení“ modrého veleobra. Zatím nevíme, a ještě pár dekád možná vědět nebudeme, zdali nejde jen o chybu měření, dílčí fázi hvězdné smrti, anebo zdali jsme poprvé pozorovali „tichou supernovu“. Ale bude zajímavé to sledovat!

Směr videa!

Na našem youtubovském kanálu jsme tento zvládli opět tři videa, počítáme-li i živák dnes večer (tady je z minulé neděle). Dorazily tradičně také dva videočlánky o novinkách, a spolu s nimi i rozhovor s partou, která vytvořila virtuální planetárium, z něhož vám může být nevolno v pražském Planetum! Viz též video níž. Doporučuju vyzkoušet, pokud se vám totiž dělá blbě na rozhledně, počkejte, jak se vám bude dělat blbě na oběžné dráze Země!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama