SpaceX chce vybudovat námořní startovací plošinu

TLDR: Se startem nosiče Super Heavy-Starship z moře počítaly již tři roky staré animace. Nyní SpaceX ovšem doopravdy podala žádost o vybudování plovoucí rampy nedaleko pobřeží Texasu. Muskův tweet zde.

Vstříc oceánu

Muskova SpaceX má na kontě další šílený plán! Nejnověji se zdá, že vyvíjené nosiče Super Heavy by mohly častěji létat z moře nežli ze země. SpaceX by totiž ráda vybudovala námořní startovací plošinu – a nikoliv jenom jednu. Krom toho, že by starty dalek od obydlí redukovaly impakt vysokého hluku startů, rovněž by podobné plošiny mohly sloužit i pro přistání Starshipů přepravujících lidi po Zemi. Ale to už se dostáváme hodně do budoucnosti.

Pojďme tedy popořadě. Idea vybudovat plošinu na moři sama o sobě není nic nového. Již v roce 2017 podobný start ukazovala animace Earth-to-Earth létající Starship (tehdy ještě BFR), Musk se o podobné možnosti rovněž několikrát nechal slyšet. Za tu dobu však koncept zřejmě postoupil blíže realizaci.

Zdroj: Hejibits, SpaceX, vlastní

Musk tak nedávno sdělil, že se zvažuje vybudování námořní rampy u pobřeží Capu na Floridě, nedaleko nynější texaské Boca Chica, a rovněž v dalším komplexu na jihu Texasu. Třetí zmíněná lokace má zřejmě prioritu, SpaceX totiž již zahájila nábor zaměstnanců pro vybudování námořního kosmického přístavu.

Musk rovněž oznámil, že oceánské platformy by mohly být vytvořeny z nepoužívaných ropných plošin, ačkoliv něco takového působí přinejlepším jako dočasné řešení, či řešení pro podpůrné operace. Je velkou otázkou, zdali by staré plošiny bez zevrubné rekonstrukce mohly hostit přistávající rakety, nakolik by vůbec bylo bezpečné využívat starší stavby (koroze, znečištění) a jestli by šlo o repre místo pro start a přistání.

Oceány jako místo, odkud a kam budou Starships létat, totiž působí na první pohled šíleně – jde však na druhý pohled o překvapivě logické řešení.

Už to tu bylo

Pointa s hlukem je rozhodně validní, ale není jedinou výhodou námořních startů. V minulosti již proběhla řada podobných letů v režii Sea Launch, kterou si nejspíše pamatujete pro epesní explozi, která de facto ukončila dráhu firmy. Ačkoliv později došlo i na vícero startů, koncept Sea Launch v tržním prostředí neuspěl. Proč by SpaceX mohlo být odlišné?

Především SpaceX již dnes platí za komerční společnost – námořní starty budou jakýmsi bonusem k současné nabídce, nikoliv hlavní výhodou. Šance odstartovat z moře sebou totiž v zásadě nese i možnost vyletět na pestřejší paletu různých oběžných drah. To, co je hlavní výhoda Stratolaunch, by tak SpaceX mohla nově nabízet též. Ale s mnohem silnějším nosičem.

Krom toho má SpaceX již nyní samozřejmě zkušenosti s přistáváním na moři v případě prvních stupňů Falconů 9. Série plošin rozmístěných po světě, které by nabízely starty i přistání Super Heavy-Starship, by tak mohla vytvořit uzavřenou infrastrukturu, která by v součtu zjednodušila a zlevnila „linkové“ lety Starship. Tohle je tedy spíše vize po roce 2040, ne-li později. Ale řekněme, že oceánské starty dávají rozhodně víc smyslu, než se může zdát.

Konečně, v neposlední řadě se nabízí i další možnost, totiž že umístění na moře může zjednodušit i řadu byrokratických úskalí.

Hodně budem někde

Nejde jenom o vykupování pozemků a podobné srandy. Pokud by SpaceX přesídlila starty nosičů do mezinárodní vod, mohlo by to řadu nutných povolení jednoduše eliminovat. Vzhledeme k tomu, že mezinárodní vody jsou u Texasu poněkud nedostatkovým zbožím, ale pokládá, takový scénář za nepravděpodobný – nicméně při nedostatku informací můžeme jenom spekulovat.

Rovněž by bylo s podivem, kdyby ležely kosmodromy v mezinárodních vodách i mimo Ameriku. Musk sice sdělil, že rampy budou „daleko od pevniny„, ale pokud by lidé museli po hodinovém letu kolem Země další 4 hodiny plavat z kosmodromu do města, mnoho času by to neušetřilo. Předpokládá se sice, že dopravu na plošinu by mohl jednou zajistit hyperloop – ale ten taky ještě neexistuje, že ano.

Budoucnost kosmických ramp na moři se tak zdá rozhodně být velmi světlá. Počátek budování první z nich v režii SpaceX by měl být ukončen snad již v polovině příštího roku. Na ruku rychlému průběhu může jít i existence rozsáhlé komunity odborníků na podobné stavby, která v těžařském Texasu existuje. Ale kdybychom se plošiny dočkali až o pár let později, nebyl bych šokován.

Na druhou stranu, neměli bychom nutně čekat, že podobné plošiny budou takto rychle vznikat po světě i v dalších letech. Starship míří vysoko – doslova i metaforicky – a SpaceX pořád doufá, že lidi dostane na Mars už za 4 roky! Čtyřletý odklad start Crew Dragon ovšem naznačuje, že podobný termín může být v reálu poněkud vzdálenější. A totéž platí i o ambici přepravovat z mořských plošin denně desetitisíce lidí po celé Zemi.

[Ladislav Loukota]

O letu Crew Dragon taky víc tuna.

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama