Sopky Venuše & Prastarý Egypt – Týden ve vědě 20. až 26. července 2020

Prázdniny jsou ve své polovině, ani tento týden si však věda volno nevzala!

Dozvěděli jsme se tak hned dvě zajímavé novinky ze Sluneční soustavy, jmenovitě sonda Solar Orbiter přinesla první snímky Slunce z rekordní blízkosti jeho povrchu, a objevila tu „malé“ táboráky, čili nejspíše mini-erupce! Bouří to zřejmě i na Venuši, nová švýcarská studie totiž zjistila, že zřejmě sopky jsou možná skutečně stále aktivní. Avšak ani Země nezahálela ve své minulosti, vědátoři a vědátorky tak ze Sibiře přinesly důkazy, že dávné permské vymírání zřejmě skutečně zhoršilo hořící uhlí – vzniklé přirozeně ze spadlých stromů v dávných bažinách, a zapálené sopkami. Ze světa medicíny se ohlásila studie stopující přesnější stárnutí psů (což se bude hodit i pro studium stárnutí lidí!), a novinky hlásí i testování vakcín proti jakémusi pandemickému koronaviru…

No a na konec tu máme zprávu o tom, že dávná egyptská invaze, o které jste se učili někdy v šesté třídě v dějepisu, možná vůbec invazí nebyla! Bon appetit!

Zdroj: Vlastní/CC BY/Colby/Firaxis

GEOLOGIE – Na Venuši jsou aktivní sopky, naznačuje nová simulace. Nejde o první ani ultimátní potvrzení vulkanismu na Venuši. Švýcarské vytipování 37 lokalit nejpravděpodobnějších sopek, je ale přesto nutným krokem k dalšímu výzkumu.

BIOLOGIE – Vědci poodhalili stárnutí psů, „vynásobit“ věk sedmi nestačí. Studium epigentických markerů naznačilo, jak jedno plemeno psů stárne po boku lidí. Ukázalo se, že psí stárnutí není lineární (nestačí násobit sedmi), ale plyne různým tempem – v mládí psi stárnou rychleji, ve stáří naopak pomaleji.

EKOLOGIE – Permské vymírání zhoršilo i tehdejší pálení uhlí. Americký tým objevil na Sibiři dlouho předpokládaného spoluviníka velkého vymírání před 250 miliony lety. Jde o „přirozené“ pálení uhlí vlivem vulkanismu.

FYZIKA – Snímky Solar Orbiteru na povrchu Slunce našly „táboráky“. Jedná se zřejmě o „malé“ solární výrony koronální masy. Spatřili jsme je však až díky doposud nemožné vzdálenosti sondy a Slunce. Jde jen o první objev z mnoha očekávaných.

MEDICÍNA – Vakcíny na koronavirus jsou v další fázi testů. Testování zdaleka není u konce, mRNA vakcína moderny ale zřejmě vytváří víc protilátek než prodělání COVID-19. „Optimistické“ jsou i data oxforské a pekingské vakcíny – všechny mají ale zatím společné to, že jde o předběžné výsledky.

HISTORIE – Starověcí Hyksósové nebyli v Egyptě nájezdníky. Starověký národ Hyksósů je v egyptských textech označován za cizí, invazní nájezdníky. Nová studie ale díky analýzám zubů zemřelých potvrzuje domněnky archeologů, že ve skutečnosti šlo o cizince usazené v nilské deltě dlouho předtím, než ovládli severní Egypt.

Kdo je líný číst, může si níže dát pauzu

Na našem youtubovském kanálu jsme tento zvládli celkem čtyři videa, tentokrát furt bez živáku, protože v něm máme letní pauzu. Dorazily tak tradičně hned tři videočlánky o novinkách, a spolu s nimi i nový formát seriálu o Fermiho paradoxu a.k.a. „hledání ufonů“, který má rekordní 45 minut!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama