Léčba HIV & SpaceX na moři – Týden ve vědě 6. až 12. července 2020

Žhavé dny přinášejí ještě žhavější novinky! Je tu nový týden ve vědě.

Povíme si, proč SpaceX plánuje starty svých superraket Starship z moře, ale také proč je na Plutu možná voda. Zabrouzdáme rovněž do historie s kočovnými kočkami anebo si řekneme, co ve skutečnosti chutná žralokům. Poslední dvě zprávy se pak nesou v duchu „jedna dobrá, jedna špatná“. Jednak na Sibiři opět panuje horké léto, ale zase jsme se možná poprvé dočkali vyléčení od viru HIV bez radikální procedury, která k němu byla nezbytná doposud!

Zdroj: CC BY/Vlastní

KOSMONAUTIKA – SpaceX chce vybudovat námořní startovací plošinu. Se startem nosiče Super Heavy-Starship z moře počítaly již tři roky staré animace. Nyní SpaceX ovšem doopravdy podala žádost o vybudování plovoucí rampy nedaleko pobřeží Texasu.

ARCHEOLOGIE – Asijští nomádi chovali kočku jako mazlíčka, ukázal objev. Archeologové v Kazachstánu objevili 1000 let starou kočičí kostru, která nesla stopy lidské péče. Mezi pastevci to byl neobvyklý tvor, jehož přítomnost naznačuje kontakty po Hedvábné stezce.

ASTRONOMIE – Pod povrchem Pluta bylo moře, a zřejmě stále je. Nový model vzniku Pluta naznačuje, že tekutý oceán u něj mohl – a možná stále může – existovat již po zformování trpasličí planety. Doposud se mělo za to, že voda roztála později. Model by ale vysvětloval současnou geologii Pluta.

ZOOLOGIE – Žraloci bílí překvapivě loví raději ryby u dna. Překvapivě nikoliv volně plovoucí ryby, ale naopak rybky žijící u dna preferují žraloci. Ukázala to analýza obsahu jejich žaludků.

EKOLOGIE – V Arktidě byly naměřeno rekordních 38 °C. Podobné teploty nebyly výjimkou ani dříve, přesto průměrné teploty v posledním století vzrostly. Ropná havárie v Norilsku ukazuje, jaký to může mít důsledek na lidskou aktivitu.

MEDICÍNA – HIV zřejmě zbaven první člověk i bez transplantace dřeně. Eradikovat virus HIV z lidského těla se podařilo již u několika pacientů dříve. Ale zatím to vždy bylo spojeno s vysokým rizikem – nyní možná poprvé téhož dosáhla kombinace antivirotik.

Směr videa!

Na našem youtubovském kanálu jsme tento zvládli opět tři videa, počítáme-li i živák dnes večer (tady je z minulé neděle). Dorazily tradičně také dva videočlánky o novinkách, a spolu s nimi i speciální JaRonovo video z jeho (končící) stáže v USA, na němž se jednak učí létat rogalem a jednak… vysvětlí, že rogalo se skoro zapsalo do dějin kosmonautiky! JRN se mimochodem v nejbližší době vrátí z Emeriky, takže živákové týdny ve vědě si teď na pár týdnů (nejspíše do srpna) dají letní pauzu.

Až se vrátí, nejspíše budeme snad již mít lepší techniku než doposud, poněvadž JRN si mezitím sestaví nový počítač a LL si konečně koupí kameru. Yay!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama