Kometa Neowise & Regenerace plic – Týden ve vědě 13. až 19. července 2020

Nečekané nadělení v podobně astronomických radostí přinesl uplynulý týden ve vědě. Ale nedošlo jenom na koukání na zamračenou oblohu…

Po boku dalších objevů jsme si vysvětlili, proč je nedávné vytvořené Bose-Einsteinova kondenzátu tak významné, stejně jako jsme rozepsali, jak by nikotin (možná, hypoteticky, nezačínejte-kvůli-tomu-kouřit) pomáhat vážným případům COVID-19.

Krom toho také vědátoři odhalili možnou souvislost stavu střev a stavu mozkových cév, a po boku toho označil superpočítač jakýsi druh Homo sapiens za nejpravděpodobnější příčinu „vyhynutí“ Homo neanderthalis. Neznáte je? A závěrem si řekneme, jak prasátka pomáhají vyčistit zaprasené lidské plíce!

Zdroj: CC BY/Vlastní

ASTRONOMIE – Kometa Neowise je nyní nejlépe viditelná, vrátí se za 7 tisíc let. Poprvé po 23 letech můžeme z našich krajů vidět kometu pozorovatelnou pouhým okem. Po setmění ji najdete nad severním obzorem. Kdo to nestihne, měl by raději doufat v objevení nesmrtelnosti.

MEDICÍNA – Objevena souvislost střev a nemocí mozku. Ve střevech pacientů s Kavernózním hemangiomem byly odhaleny specifické bakterie, které by se mohly podepisovat na vzniku jejich neurovaskulární choroby. Jde o další náznak větší role střevní mikrobioty v našem zdraví.

FYZIKA – Bose-Einsteinův kondenzát vydrží na ISS řádově déle než na Zemi. Hmota využívaná v kvantových experimentech poprvé vznikla mimo Zemi. Na palubě Mezinárodní vesmírné stanice má vyšší výdrž a mohla by sloužit k novým objevům o povaze kvantového světa.

PANDEMIE – Pacientům s COVID-19 možná pomůže nikotin. Hypotézu, že závažný průběh koronavirového onemocnění by mohl tlumit nikotin, podporuje statistika i potenciální molekulární mechanismus. Hospitalizovaných kuřáků je kvůli koronaviru statisticky méně, než by se očekávalo. Stále je to ale málo do objevu kauzálního důkazu.

EVOLUCE – Podle superpočítače neandertálci vymřeli kvůli lidem. Ani klima, ani jiné elementy dle nové simulace nevysvětlují relativně náhlé vymizení neandertálců před cca. 40 tisíci lety. Jedinou možností, která podle tohoto modelu zbývá, je zásah našich předků.

TRANSPLANTACE – Poškozené plíce byly opraveny díky napojení na těla prasátek. Xenogenní EVLP technika uspěla ve zlepšení stavu lidských plic napojením na mimotělní oběh prasat. Jde o experimentální rozšíření techniky pro transplantaci plic, zjištění ale může zlepšit i znalosti péče o plíce jako takové.

Jdeme vrátit pár videokazet

Na našem youtubovském kanálu jsme tento zvládli opět tři videa, tentokrát bez živáku, protože v něm máme letní pauzu. Dorazily tak tradičně dva videočlánky o novinkách, a spolu s nimi i speciál o tom, jak pozorovat (teoreticky) kometu Neowise, který natočil na dovolené LL na svou bramboru. Viz níže.

Z USA se mezitím úspěšně vrátil JRN, který si momentálně užije dva týdny karantény, během níž nejspíše složí svůj nový počítač, a v živáky tak možná přestanou vypadat jak z éry němého filmu!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Diskuze

Reklama