Umělá játra & mayský monument – Týden ve vědě 1. až 7. června 2020

Máme tady další týden, v němž nehraje první housle pandemie! Naopak – došlo na významný pokrok u umělých orgánů a velký archeologický objev!

Krom nich se činili i zoologové ve stopování vlivů na populace mravenišť, stejně jako geologové při analyzování K-Pg impaktu, který nám vypnul dinosaury. Z Kanady hlásí nápad, jak na světě zvýšit počet stromů – a nakonec se ozvala i pandemie skrze lepší (snad) možnost detekce hladin nového koronaviru v kanalizaci!

Zdroj: Wikipedia/CC/Vlastní

MEDICÍNA – Uměle vypěstovaná játra byla poprvé implantována myším. Umělé orgány poskočily blíže reálné lékařské aplikaci. Malý orgán kultivovaný z lidských buněk se dočkal úspěšného otestování na zvířecích modelech.

VESMÍR – Asteroid, který vyhubil dinosaury, měl nejničivější sklon dopadu. Analýza podloží kráteru Chicxulub naznačuje, že 65 milionů let nazpět jej kosmický objekt zasáhl pod šedesátistupňovým úhlem. Ten způsobil vyvrhnutí více hmoty do atmosféry, než kolik by zvládly úhly odlišné.

ZOOLOGIE – Mravenčí kanibalismus významně snižuje populace mravenišť. Pozoruhodná studie odhalila interakce mezi různými druhy mravenišť, včetně značného vlivu na jejich populace. A slovem „interakce“ míníme pojídání malých mravenců jinými mravenci! 

EKOLOGIE – Kanaďani chtějí vysadit miliardu stromů pomocí dronů. Společnost Flash Forest zlepšuje své kapacity automatizované výsadby stromů. Nemusí to ale znamenat, že jde o tak univerzálně dobrý nápad, jak to možná na první pohled zní.

HISTORIE – Lasery objevily nejstarší kilometrovou stavbu Mayů. Mapování pomocí LIDARu odhalilo v dnešním Mexiku umělou plošinu dlouho 1400 metrů. Jde o nejstarší strukturu mayské kultury, která pomáhá odhalovat její vznik.

PANDEMIE – Testování odpadních vod může být včasným varováním COVID-19. Množství viru v odpadních vodách koreluje s nárůstem nemocných. Sledování kanalizace by tak mohlo dát zdravotníkům „anonymní“ „radar“ pro dřívější detekci nárůstu epidemie.

Hurá k videím!

Na našem youtubovském kanálu jsme zvládli zase čtyři videa, krom tradičního živáku v pondělí sumírujícího týden ve vědě také dva videočlánky o novinkách, a došlo i na nové Vědátory na pivu s Jiřím Podolským o historii astronomie, viz níž.

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama