Tiché díry & Hibernace na povel – Týden ve vědě 22. – 28. června 2020

Teploty stoupají, a poznání s ním! Je tu další týden ve vědě!

Tentokrát si povíme trochu o tom, jak zpomalit epidemii, stejně jako o dalším fascinujícím detailů ze zrodu černých děr. Krom toho si vědátoři posvítili na neurony jako ohledně spánku, tak ohledně hibernace. Umělá inteligence též dostala několik lidí na elektrické křeslo – alespoň tedy pokud by se jí řídili kriminalisté. A na závěr tu máme i popis skýtské Amazonky!

Zdroj: Vlastní/CC

COVID-19 – Roušky zřejmě značně zpomalují šíření nového koronaviru. Analýza trendů vývoje epidemie indikuje, že masové prorouškování může mít významný vliv pro zpomalení tempa infekcí. Zvyšuje to možnost, že roušky zabraňují majoritě přenosu COVID-19.

Astronomie – Stelární černé díry můžou vzniknout potichu i bez supernovy. Rychlost proudění vnějších vrstev hvězdné atmosféry určuje, zdali tato spadne do nitra kolabující hvězdy, anebo nikoliv. Jeden z těchto scénářů vidíme jako supernovu, druhý ne.

Neurověda – Z postele se vám ráno nechce, protože máte „zmrzlé neurony“. Sledování aktivity neuronů u octomilek ukázalo, že vnímání teploty může souviset i se spánkem a bdělostí. Jde jen o základní výzkum, po praktické stránce to ale ukazuje na roli tepla v kvalitě spánku.

Strojové učení – Umělé inteligence dovedou zostřit i velmi rozostřené snímky. Spolupráce dvojice algoritmů dovede odhadnout, čí obličej vězí i na tom nejvíc rozmazaném snímku. Nejde sice o skutečné „zostřování“, ale spíše „domýšlení si“ obrázků, jedná se ale o krok kupředu v dané technologii.

Medicína – Hibernace byla u potkanů spuštěna „na povel“ vědců. Hned dvě studie odhalily, kam lze v mozku hlodavců vydat povel k utlumení tělesné aktivity. Jednou by to mohlo zlepšit záchranu životů i cesty vesmírem. Pokud to bude stejně fungovat i u lidí.

Evoluce – Válečníkem ve skytském hrobě byla čtrnáctiletá dívka, ukázala analýza DNA. V roce 1988 byl na jihu Sibiře nalezen hrob mladého skytského válečníka. Týmu ruských vědců se ale nyní podařilo přečíst „jeho“ DNA a zjistili, že se jednalo o mladou dívku – bojovnici.

Vstříc video seksi!

Na našem youtubovském kanálu jsme tento zvládli opět tři videa, počítáme-li i živák dnes večer (tady je z minulé neděle). Dorazily tradičně také dva videočlánky o novinkách, a spolu s nimi i první díl rozhovorů s mladými vědci Univerzity Palackého o tom, jak se vlastně někdo stane mladým vědcem, který ještě nedávno na střední řešil, co se životem – a najednou na výšce jezdí do ciziny zkoumat taje vesmíru! Níž vykopávám prvním dílem s Františkem Zálešákem, který se věnuje organické chemii!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama