První parazit & Shakespearovo divadlo – Týden ve vědě 15. – 21. června 2020

Deštivý týden zakončíme deštěm objevů! Připravte se na nový týden ve vědě!

Týden se objev obešel bez významnějšího kovidu, pomineme-li tedy studii, kterou si popíšeme hned v pondělí. Zásadnější jsou prima objevy ohledně regenerace neuronů, ale také ohledně vyšší nebezpečnosti metastází. Rozebrali jsme si i pro a proti konstelace Starlink. Z dějin života a civilizace tu máme objev divadla, kde začínal i Will Shakespearů, a rovněž prvního známého parazita. A nakonec jsme si řekli, o co doopravdy jde ve studii s 36 mimozemskými civilizacemi!

Zdroj: Vlastní/CC

MEDICÍNA – Regenerace neuronů u potkanů opravila poškozenou páteř! Zní to jako další úspěch kmenových buněk, ale je to kapku složitější. Ony kmenové buňky totiž s vydatnou pomocí lékařů vytvořilo vlastní tělo modelových živočichů.

EVOLUCE – Objeven nejstarší známý parazit, má 515 milionů let. Výzkumníci odhalili pravděpodobného červovitého parazita, který se živil na kambrickém mlži. Jde o nejstarší známý případ kleptoparazitismu, a vzácná zkazka o počátku takových vztahů mezi živočichy.

ASTRONOMIE – Ne, v galaxii se asi neukrývá 36 mimozemských civilizací. Aktualizované řešení hypotetické Drakeovy rovnice přišlo s možností, že by kolem nás mohly být minimálně desítky mimozemských sousedů. O to větší je škoda, že žádné nevidíme.

ARCHEOLOGIE – Archeologové zřejmě objevili nejstarší londýnské divadlo. Základy renesančního Red Lion ze Shakespearova 16. století zřejmě našli archeologové UCL. Paradoxně jim k tomu pomohlo duo prastarých soudních pří.

MEDICÍNA – Metastáze se z nádoru dostávají dříve, než jsme mysleli. Protože nejspíš vznikají už o několik LET dříve, než dojde k diagnóze primárního nádoru. Mohlo by nám to nicméně pomoci s vývojem nových terapií.

KOSMONAUTIKA – Starlink změní náhled na oblohu, i kdyby sám byl neviditelný. Pře astronomů a SpaceX o budoucnost oblohy nabírá reálné obrysy. Ačkoliv v budoucnu lze očekávat „ztmavení“ satelitů Starlink, náš výhled na oblohu se tak či onak změní.

Hurá k videím!

Na našem youtubovském kanálu jsme tento zvládli jen tři videa, počítáme-li ovšem i živák dnes večer (tady je z minulé neděle). Dorazily tradičně také dva videočlánky o novinkách, Vědátoři na pivu se ale opozdili, protože mluvčí z nejnovějšího videa čeká na jakési embargo či co. Snad bude tedy brzy. Mezitím připravujeme i další formáty, ale o těch až zase v dalším živáku dnes čili v neděli večer od 19.00 (plus mínus) na YouTube.

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Diskuze

Reklama