Prstenec Marsu & Římský radar – Týden ve vědě 8. až 14. června 2020

Po dlouhé době je tu první týden ve vědě, kde není nic o kovidu! Tak si to užijme, protože tomu tak nejspíše nebude navěky.

Ačkoliv na marginální novinky kolem pandemie došlo i tento týden (zejména to platí pro nové ohnisko v Číně a pro překonání 2 milionů nakažených v USA), nic zásadního se nevyskytlo. To však neplatí o jiných novinkách z dalších oborů! Ať už je to oprášení teorie cyklického měsíce Fobos u Marsu anebo pozoruhodné prošmejdění římského města pomocí georadaru, výzkum rozhodně nabídl pozoruhodné objevy.

Z dalších témat došlo na zajímavé medicínské řešení obezity (u hlodavců) a nová, dlouhodobě účinkující HIV antivirotika (u lidí). Objevilo se i víc o jednom z největších vymírání, které nejspíše neznáte – bylo však osudné dominanci trilobitů. A nakonec tu máme i něco užitečného pro život rodičů! Zdá se totiž, že dělat grimasy na kojence, je nakonec přece jenom užitečné pro jejich rozvoj!

Zdroj: CC/Vlastní

ARCHEOLOGIE – Římské město prozkoumáno pomocí georadarů! Mezinárodní tým archeologů prozkoumal menší římské městečko Falerii Novi pomocí georadaru. I bez terénního zásahu se tak podařilo zmapovat celkovou topografii sídla, detaily budov a objevit některé nečekané stavby.

MEDICÍNA – Genové terapie léčí obezitu a zvětšuje svalstvo (u potkanů). Testy na zvířatech naznačují, že i jen genová nadexprese může mít pozitivní vliv na hormony ovlivňující zdraví. Příklady minulosti i riziko zneužití ale varují před přílišným optimismem.

EVOLUCE – Vymírání, které hubilo trilobity, mohla spustit „ozonová díra“. Analýza fosilizovaných rostlinných spór naznačuje, že Zemi cca. 360 milionů let nazpět bombardovaly silné dávky UV záření. Mohlo by to vysvětlit vymírání v pozdním devonu. Otázka je, co způsobilo ono vysoké záření?

PSYCHOLOGIE – Kojenci zřejmě víc věří těm dospělákům, kteří je imitují. Dospělé „napodobování“ výrazů kojenců by mohlo být způsobem, kterým si kojenci osahávají sociální interakce. Naznačuje to na způsob, jakým se rozvíjí naše kognice.

MEDICÍNA – Vznikají dlouhodobě fungující antivirotika proti HIV. S virem HIV již dnes dovedou velmi dobře zatočit antivirotika. Ty je však nutné brát stále dokola. Nová antivirotika by ale mohla mít dlouhodobý efekt i po jediném použití.

ASTRONOMIE – Mars měl zřejmě kdysi prstenec – a bude ho mít znovu! Simulace na základě orbitálních dat Fobosu a Deimosu naznačují, že na orbitě Marsu dochází na periodický zrod a zánik menšího z měsíců. A dojde k němu i za dalších 70 milionů let.

Hurá k videím!

Na našem youtubovském kanálu jsme zvládli zase čtyři videa, počítáme-li ovšem i živák dnes večer (tady je z minulé neděle). Dorazily tradičně také dva videočlánky o novinkách, a došlo i na nové Vědátory na pivu – tentokrát s gymnazistou Vincentem Stuchlým, který je součástí party Litospace stavící si vlastní družici, viz níž!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Diskuze