Metastáze jsou pravděpodobně ještě zákeřnější, než jsme si mysleli 

TLDR verze: Protože nejspíš vznikají už o několik LET dříve, než dojde k diagnóze primárního nádoru. Mohlo by nám to nicméně pomoci s vývojem nových terapií. Studie tu.

Ranní metastáze, dál doskáče

Fakt, že preventivku byste neměli odkládat ani během pandemie, narvu radši hned do první věty prvního odstavce. Vtipe, uhni veřejnému zdraví.

Co jsou vlastně metastáze? Metastáze jsou mikroskopické “odštěpky” hlavního nádoru, který vám bují třebas v plicích, co si jednoho rána sbalí svůj buněčný batůžek a krví nebo lymfou odplují do jiných částí těla “na zkušenou”. Třeba do mozku nebo lymfatických uzlin nebo jater anebo rovnou do všech tří. Nemoc se tak velmi rychle z lokalizované stává systémovou a problematicky léčitelnou.

Na to, jak podstatné metastáze v nádorovém onemocnění jsou, o nich víme překvapivě málo. Vědci ze Stanfordské univerzity kolem Christiny Curtis se proto podívali na zoubek třem častým nádorovým onemocněním a jejich metastázím – rakovině plic, prsu a kolorektálnímu karcinomu. Zjistili tak mimo jiné, že metastáze s batůžkem vyráží už několik let předtím, než je odhalena i její “domovina”.

V té době má už ovšem Metastáze: Cesta tam a nikdy zpátky třetí díl a nikdo netuší, jak se to vlastně stalo:

Zdroj: Hobit/New Line Cinema, Vlastní

Co víme a nevíme

A když říkám na zoubek, myslím tím na DNA. Která, jak už všichni víme, dokáže poodhalit leccos z minulosti – vystopovat virus do Evropy, ale třeba i metastázi k jejímu původu. I když je tak třeba metastáze v mozku nalezena dříve než její primární nádor v prsu, je (téměř) neomylně identifikována.

Jednou z nevyřešených otázek metastází je ale jejich klonalita. Co to znamená? Jestli metastáze pochází z jedné jediné buňky hlavního nádoru, a nebo jestli jich postupně připlulo a zahnízdilo více. Vědci již v minulosti nalezli důkazy pro oba možné původy metastází, ale neví se, proč a čím je to způsobeno. Lousknutí téhle otázky má vliv konkrétně na to, jak dobře se bude metastázi v novém prostředí dařit a také, jak ji léčit.

Další záhadou je načasování metastází. Kdy se začnou oddělovat od hlavního nádoru? Začnou se zvětšovat ihned, co dorazí na místo, nebo procházejí dormantním stádiem? Jak úspěšné jsou ve svém zahnízďování? A jaký vliv na to má léčba? Nemůže se třeba stát, že bychom příliš agresivní léčbou “probudili” dormantní metastáze?

Pokud se vám z toho taky točí hlava, zde je jeden půvabný obrázek o klonalitě přímo z této studie:

Zdroj: Zheng et al., 2020)

Good news, everyone

A teď konečně již k jádru pudla: tato studie předkládá důkazy o tom, že první metastáze se z primárního nádoru uvolňují už léta předtím, než je diagnostikován primární nádor. Každý měsíc sníženého náskoku se tak počítá, proto se tak vracím ke své úvodní větě: Valte na preventivky!

Dobrou zprávou je, že se podařilo poodhalit roušku tajemství u klonality metastází – ta se totiž podle studie liší podle místa metastáze. V lymfatických uzlinách a u neléčených metastází je jejich původ častěji polyklonální.

Poněkud špatnou zprávou je pak fakt, že nově nabyté mutace metastází se obvykle týkají rezistence. To je nicméně ZÁSADNÍ změna oproti stávajícímu názoru, kdy byla většina nových mutací metastází připisována jejich “uvykání” na nové okolí. Znamená to, že dříve neléčené metastáze jsou zpočátku citlivější na léčbu a také jsou pravděpodobně méně agresivní, než již přeléčené.

Takže zavrhneme chemo a vrhneme se na ajurvédské čaje v zoufalé naději, že ty metastáze ve tvaru chobotniček vykadíme? Ale ne. Pravděpodobněji se tato studie ukáže klíčová pro vývoj nových a update stávajících režimů léčby, které by s chováním metastází do budoucna mohly počítat. 

Shrnutí také v další rozkošné grafice z článku:

Zdroj: Zheng et al., 2020)

Hra o čas

Celá tahle studie tak hlavně nahlíží do karet protivníka a povytahuje schovaná esa z jeho rukávů. Hra o čas s rakovinou se tak může stát o něco vyrovnanější, i když ne nutně férovější.

Dlouho však nebylo připomenuto: Valte na preventivky! Ď, Vědátor.

[Tereza Lausová]

O rakovině se posledních pár měsíců nepsalo, připomeňme proto, že ani její výzkum nestojí!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama