Tisk reaktoru & mrtvice z COVID-19: poznejte týden ve vědě

Pandemie dominovala i uplynulému týdnu, a nejspíše ještě dlouho dominovat bude. Zdaleka ne všechny zprávy se ale motají kolem pandemie. Došlo i na pokrok v 3D tisku jaderného reaktoru, nová odhalení kolem velociraptorů i vran, anebo třeba významné potvrzení staré buněčné teorie! Je tu Týden ve vědě 11. až 17. května 2020.

Zdroj: Vlastní/Public Domain/Irrational Games

PANDEMIE – Mrtvice u mladých? Proč COVID-19 není jen nemocí seniorů. Zdá se, že malému množství (relativně) mladých lidí s COVID-19 může nový koronavirus skutečně způsobovat neurologické problémy. Nejvážněji pak cévní mozkovou příhodu.

ENERGETIKA – 3D vytisknutý jaderný reaktor chce snížit cenu jaderek. Výzkumníci Oak Ridge vyvíjejí 3D tisk reaktorového jádra. Až v roce 2023 se sice ukáže, zdali bude fungovat – snah o snížení ceny budoucích reaktorů je ale vícero.

PALEO – Jurský park se mýlil, raptoři zřejmě nelovili ve smečce! Analýza zubů 20 fosilií raptorů naznačuje, že jejich strava v mládí vs. dospělosti se značně lišila. To indikuje, že nežili tak sociálně jako druhy, které spolu obvykle loví.

MEDICÍNA – Potvrzení metabolonů otevírá cestu novým lékům rakoviny. Proteinová klubka zvaná metabolony byly dlouho součástí biochemických teorií. Nynější experimentální potvrzení působí papírově, jde ale o významný krok kupředu v návrhu nových terapií.

EVOLUCE – Vědci odhalili, jak vrána přišla k velkému mozku. Evoluce dala některým ptákům do vínku mnohem vyšší chytrost, než by se k jejich stavbě dalo čekat. Podle nové studie na tyto změny došlo teprve nečekaně nedávno – proč přesně ale nevíme.

EKOLOGIE – Těžba v mořích by mohla těžce poškodit zdejší život. Ani 26 let po zkušební „simulované“ těžbě na mořském dně nedošlo na obnovu života v plné míře. Vrhá to stín pochybností na ambice získávat ze dna moří cenné kovy.

A včil na videa…

Na našem youtubovském kanálu jsme opět zvládli čtyři videa včetně pondělního živáku, za pozornost ale stojí čtvrteční video s kolegyní z kanálu Olinium, která vám vysvětlí, co jsou to Grignardova činidla, a proč o nich i víc jak století po jejich prvním popsání zjišťujeme něco nového! Nezapomeňte počekovat i její kanál, ať už chemii máte či nemáte rádi (pak totiž začnete).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama