Reakce na covid & Lunární Starship – Týden ve vědě 27.4. až 3.5. 2020

Poznejte další várku novinek z vědeckého výzkumu, které nám naservíroval náš dystopický rok 2020!

Zdroj: Vlastní/CC

PANDEMIE – Mírná reakce na COVID-19? Jindy by byla nevýhodou. Hned dvě práce rozebírají důvody toho, proč jsou někteří lidé (často děti) na první pohled skoro imunní. Zdá se, že je chrání vyšší kombinace ACE2 proteinů. To by v případě řady jiných nemocí byla naopak nevýhoda.

PANDEMIE – Přísnější karanténa zřejmě škodí ekonomice méně než volný průběh. Alespoň během španělské chřipky se ekonomicky rychleji postavily na nohy města, která brzy zavedla výraznější restrikce než města s vlažnějším přístupem. Vyplývá to z nového srovnání původem mmj. na MIT.

ASTRONOMIE – Kometa Borisov obsahuje nečekaně mnoho oxidu uhelnatého. Spektroskopické sondování Borisova ukazuje, že obsahuje až dvojnásobek oxidu uhelnatého oproti většině známých komet naší soustavy. Naznačuje to, že vznikl na absolutní periferii jiného hvězdného systému. Není to sice mnoho, je to však poprvé, co vědci nahlédli do nitra komety od jiné hvězdy!

OCEÁNOLOGIE – Mořské houby nás chrání před viry z moří. Některé oceánské organismy mají zřejmě sadu schopností, jak aktivně omezovat počet virů šířících se v mořích. Mezi ty nejefektivnější patří mořské houby.

KOSMONAUTIKA – NASA se na Měsíc vydá snad i s pomocí Muskovy Starship! Agentura NASA vybrala trio společností, které budou v rámci programu Artemis vyvíjet lunární moduly. Dvě konzervativnější volby, Blue Origin a modul společnosti Dynetics, doplní i měsíční verze lodi Starship.

PALEONTOLOGIE – Neandertálci uměli vytvářet vlákna dříve než lidé. Neandertálci byli po dekády používáni jako metafora hlouposti. Zdá se stále častěji, že skuteční neandertálci byli cokoliv, jenom ne primitivové – nejnověji to zmínil v rozhovoru i Petr Neruda z Moravského zemského muzea, stejně jako studie neandertálských provázků.

Hurá do sekce pro analfabety

Na našem youtubovském kanálu jsme opět udrželi údernickou kvótu čtyř videí týdně včetně živákového přehledu týdne ve vědě, video „článků“ o Borisovi & neurologických potížích způsobených (možná) COVID-19 a v neposlední řadě i rozhovorem s archeo/paleontologem Petrem Nerudou tu anebo níže.

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama