Prastarý chrám & Agroboti – Týden ve vědě 18. až 24. května 2020

Týden utekl jako voda, a je tu opět tsunami nových objevů! Poznejte šest z těch nejvýznamnějších – včetně jednoho českého!

Pokračuje samozřejmě výzkum nového koronaviru, přičemž přišly povzbudivé zprávy ohledně jeho mutační rychlosti. Krom toho média zasáhla i významná česká studie věnující se Marsu, potenciální aplikace robota Spota pro farmáře a ve finále i zajímavý objev v nejstarším (známém) chrámu světa, který potěší milovníky neolitických objevů a/nebo geometrie! Vítejte v dalším týdnu ve vědě!


Zdroj: Vlastní/CC

PANDEMIE – SARS-CoV-2 nemutuje tak rychle, aby očkování nefungovalo. Kolem rychlostí mutací nového koronaviru panuje mnoho mýtů. Současná zjištění daná jeho strukturou ale naznačují, že vakcína by proti němu mohla fungovat. Zdaleka totiž nemutuje stejně rychle ani jako chřipka.

ROBOTIKA – Robot Spot může možná najít uplatnění i v zemědělství. Robot od Boston Dynamics pomalu směřuje do reálného světa, nejnověji skrze možné uplatnění ve farmaření. Stále jde však o experiment, který může mít různý výsledek.

MEDICÍNA – Podařilo se omladit kmenové buňky stoleté stařenky. Nejenže výzkumníci dosáhli rekordního věku při přeměně buňky na kmenovou, ale navíc ji totiž zregenerovali telomery. Ukazuje to, že věk není bariérou pro buněčnou obnovu.

VESMÍR – Marťanské bahno se může chovat jako láva, zjistili Češi. Pokusy v nízkotlaké komoře odhalily, že bahno se na Rudé planetě pohybuje podobně jako roztavené horniny. Jde o dílek skládačky toho, jak by mohl vypadat vulkanismus na Marsu.

MEDICÍNA – Objeven protein, který umí seřídit biologické hodiny. Kdo zažil jet-lag, ten ví, že cirkadiánní rytmus není sranda! Cordycepin by ale dle práce na myších mohl zjednodušit adaptaci těla při neblahém „ponocování“.

ARCHEOLOGIE – Stavitelé nejstarší svatyně na světě skvěle rozuměli geometrii. Göbekli Tepe, asi nejstarší svatyně na světě, stále fascinuje. Izraelští archeologové teď přichází s analýzou, která říká, že části lokality byly stavěny dle přesného geometrického plánu.

Sekce pro analfabety

Na našem youtubovském kanálu jsme tentokrát zvládli pět údernických videí, krom již tradičního živáku v pondělí sumírujícího týden ve vědě také dva videočlánky o novinkách, a nově také první díl Věda vs. Sci-fi, v němž probíráme jak lore nějaké scifárny, tak trochu i to, co je v ní z hlediska vědy malinko šejdrem. Ideou je dělat podobný speciál pravidleně, ale k tomu budeme potřebovat víc času (čti: chechtáků na Startovači anebo subíků na Twitchi). V rozhovoru tentokrát došlo na učitelku Hanu Kuzníkovou a její popis, jak může dojít na aplikaci Minecraftu k podpoře výuky různých předmětů základních škol (viz níže)!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama