Léčba mrtvice & nová nova – Týden ve vědě 4. až 10. května 2020

Nejnovější týden ve vědě objevuje jenom jednu zprávu o COVID-19! Poznejte o uplynulém týdnu vše, co stálo za to!

Zdroj: Vlastní

PANDEMIE – Koronavirus se u vyléčených nereaktivuje, ne všichni souhlasí. K tomu, že reaktivace viru je méně pravděpodobná, došel panel v Jižní Koreji údajné případy testující některé COVID-19 vyléčené pacienty pozitivně. Nebylo by však překvapivé, kdyby nešlo o poslední slovo.

ASTRONOMIE – Astronomové poprvé pozorovali novu od počátku do konce. Explozi bílého trpaslíka v binární soustavě omylem v celém jejím průběhu zachytil tým astronomů Rakouska, Polska a Kanady. Jejich pozorování Nova V906 Carinae naznačuje, že za jas během nov může zřejmě šíření rázové vlny, nikoliv fúzní reakce na povrchu hvězd.

MEDICÍNA – Švédští vědci dovedou léčit mrtvici u krys. Mozek je možné po prodělané mrtvici do jisté míry regenerovat. Naznačuje to alespoň studie u modelových zvířat. K testům u lidí je daleko, přesto jde o pozitivní zjištění.

MIKROBIO – Megaviry mají metabolické geny, jsou tedy živé? Existují viry velké jako bakterie! Doposud nebyly viry, ani megaviry, považovány za „pravý“ život. Nyní se však ukázalo, že jedna ze škatulek této definice, přítomnost metabolismu, může být naplněna i u virů.

HISTORIE – Vědci odhalili, co stálo za „zakrytím Měsíce“ ve středověku. Nová studie se zabývá málo známou série vulkanických erupcí v letech 1108-1110. Její autoři dedukují, že i když nechala stopy např. v Grónsku, nejsilnější výbuch mohl být v Japonsku. Také upozorňují, že Evropané možná zaznamenali doposud opomíjené zprávy o pozorování oblaku vulkanického prachu.

??? – Ne, ‚potvrzení UFO‘ námořnictvem není ‚potvrzení mimozemšťanů‘. Nově definitivně odtajněné záběry amerického námořnictva vyvolávají otázky nad tím, co přesně mohli palubní letci v roce 2004 a 2014 sledovat. Než však přeskočíme k mimozemšťanům, bude užitečné připomenout, že lidé mají dlouhou tradici v přisuzování inteligence k jevům zcela banálním. To však neznamená, že možnost setkání s mimozemšťany platí za zcela vyloučenou.

A včil videa…

Na našem youtubovském kanálu jsme zvládli už jen tři videa týdně, ale to jenom protože již hotový rozhovor se zdržel u autorizování. Každopádně proběhl opět jak hodinový živák s LL a JRN o posledním týdnu, tak i novinková videa o UFO a samože i nezbytném COVID-19 níže…

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama