Poznejte 7 nejlepších snímků i objevů Hubbleova teleskopu
TLDR: Máme výročí nejslavnějšího kosmického teleskopu. Připomeňme si, co vše jsme díky němu za tři dekády poznali! Všechny zdroje via NASA a přidružené instituce.
Hubble má narozeniny…
Je to už 30 let, co Hubbleův teleskop na 24. dubna 1990 vzlétl do kosmu a začal nám (po své opravě o tři roky později…) ukazovat nepřeberné kosmické krásy!
I když v novinkách obvykle pokrývám, well, novinky, výročí Hubble je myslím ideální důvod si sesumírovat jeho přínos astronomii! Vycentruje to totiž dnešní objevy do historického kontextu!
Pro dítko vyrůstající v 90. letech navíc debaty kolem teleskopu měly nečekaný vlastenecký bonus, protože – jakkoliv se nechcu a nebudu pouštět do politických debat – když jste tehdy jako malí slyšeli, že „Havlův kosmický teleskop zobrazil vzdálenou galaxii“, naplnilo vás do jistou měrou nádoroveckého nadšení, i když, jaksi… netřeba vysvětlovat, že teleskop byl fskutečnosti pojmenován po astronomovi Edwinu Hubbleovi (ale stejně to radši zmíním).
K příležitosti výročí Hubblea jsem každopádně sesmolil galerii nej snímků i objevů, které nám přinesl (a které s těmi snímky typicky nesouvisí, ale nemají zase tak seksi fotky). Bon appetit!
07. Pilíře stvoření

SNÍMEK: Snímek známý jako Pilíře stvoření zobrazily výsek známé Oslí mlhoviny v tehdy úžasném detailu. Sledujeme tu 6500 až 7000 světelných let vzdálený kousek vesmíru, v němž vznikají z dnaé mlhoviny nové hvězdy. Pilíře zrození mimochodem již dnes zřejmě zmizely – „zničila“ je právě světelná eroze v důsledku hvězd, kterým daly život. Jenom k nám světlo z jejich mizení ještě nedoputovalo.
NESOUVISEJÍCÍ OBJEV: Hubble nám napomohl zjistit stáří vesmíru! Jeho pozorování zpřesnily (spolu s dalšími metodami) věk kosmu od Velkého třesku na 13,7 miliard let!
06. Galaktická srážka

SNÍMEK: Snímek dvou galaxií v průběhu vzájemné kolize (objekt byl pojmenován jako Arp 273) vypadá nejenom jako obří kosmická kytka, ale ukazuje i behemotské projevy podobného kataklyzmatu v praxi. Sledovat na něm můžeme i vznik nových hvězd tak, jak jednou čeká i nás poté, co se Mléčná dráha srazí s Andromedou!.
NESOUVISEJÍCÍ OBJEV: Hubble rovněž napomohl potvrdit existenci vody pod povrchem měsíce Europa. Měření Hubblea ukázalo, že výtrysky nad povrch Europy skutečně obsahují vodní led!
05. Kosmická tykadla

SNÍMEK: Taktéž Tykadla jsou produktem další obží kosmické srážky dvojice galaxií. Tato kolize tentokrát vytvořila dojem gigantických kosmických antén. Ani tato událost není věčná, byť nám na dálku připadá jako zamrznut v čase – naopak Hubble ukázal, jak galaktické srážky vedou k raketovému oživení formování nových hvězd vlivem rozprouděného plynu a prachu, z čehož možná může jednou být i vznik nového života…
NESOUVISEJÍCÍ OBJEV: Hubble také potvrdil existenci celých plejád protoplanetárních disků, čili vznikajících hvězdných soustav. Dnes jsme již na existenci exoplanet zvyklí – když ale poprvé Hubble ukázal, že protoplanetárních disků a zdejších formující se světů, kterých bylo celé hafo, znali jsme exoplanet jenom minimum.
04. Dějiny vesmíru

SNÍMEK: Snímek Hubble Deep Field nevypadá jako mnoho – ale ve skutečnosti jde o snímek enormní výseče oblohy, jehož snímkování trvalo 11 dnů – a který zabírá skoro 10 tisíc (!) galaxií! Ty nejmenší jsou zároveň těmi nejstaršími, a pocházejí z doby jenom 800 milionů let po Velkém třesku.
NESOUVISEJÍCÍ OBJEV: Hubble také pozoroval srážku trosek komety hoemaker-Levy 9 s Jupiterem, na kterou došlo v roce 1994. Celkem Hubble hodil okem na 21 impaktních míst, z nichž největší měl sílu 6000 GT TNT (neboli také 600x víc, než mají všechny naše jaderné zbraně).
03. Sobrero

SNÍMEK: Další esteticky půvabní snímek galaxie Sombrero zabírá předalekou galaxii, která je od nás vzdálená 28 milionů světelných let. Sobrero vidíme skoro zcela z boku – to nám ale umožňuje sledovat centrální výduť galaxie v unikátní perspektivě.
NESOUVISEJÍCÍ OBJEV: Hubble odhalil také nové měsíce Pluta! Celkem odpozoroval 4 nové měsíce dávno před tím, než místem prolétla sonda New Horizons. Díky tomu mohli plánovači připravit sondu na sběr dat z okolí měsíců dostatečně dopředu!
02. Hvězdné větry

SNÍMEK: V lednu 2002 se cosi divného přihodilo 20 tisíc světelných let vzdálené hvězdě V838 Monocerotis. Zničeho nic víc jak půlmilionkrát zvýšila jas – možná vlivem nějaké kolize či jiné reakce. Tak či onak, Hubble později ukázal následek této rotyky v podobě šíření enormní rázové vlny do hvězdného okolí.
NESOUVISEJÍCÍ OBJEV: Hubble si připsal také významné prvenství v rámci pilotované kosmonautiky – observatoř se v prosinci 1993 dočkala slavné servisní mise STS-61, která opravila teleskop vynesený původně s chybou ve svém zrcadlu. Teleskop byl sice designován na lidské návštěvy, přesto byla první (a nikoliv poslední) servisní mise důležitým milníkem pro to, jakou práci lze v kosmu zvládnout!
01. Ještě jedna bublina

SNÍMEK: Na závěr se podíváme opět do místního regionu. Bublinová mlhovina alias NGC 7635 je od nás vzdálená kolem 8000 světelných let a má tvar bubliny díky tlaku hvězdných částic z centrální hvězdy, který se ale zároveň pere s nedalekým molekulárním mračnem brzdícím rozpánání mlhoviny. Celá tahle sranda má velikost 10 světelných let. Vzdálenost od Země k nejbližší hvězd by se tak do ní vedla víc jak dvakrát…
NESOUVISEJÍCÍ OBJEV: V neposlední řadě Hubble rovněž přinesl i nejzajímavější nepřímé důkazy existence temné hmoty. Jak? Hubble pořídil snímky, na nichž jsou vzdálené galaxie zkrouceny principem gravitační čočky stejně, jako kdyby mezi námi a snímaným objektem byl nějaké další hmotné těleso. Jinak, než temnou hmotou, podobné pozorování těžko vysvětlit…
[Ladislav Loukota]
Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]