NASA se na Měsíc vydá snad i s pomocí Muskovy Starship

TLDR: Agentura NASA vybrala trio společností, které budou v rámci programu Artemis vyvíjet lunární moduly. Dvě konzervativnější volby, Blue Origin a modul společnosti Dynetics, doplní i měsíční verze lodi Starship. Oznámení NASA tu, komplexnější ranní článek Kosmonautix tu.

O krok blíže

Jenom čtyři roky nás dělí – aspoň podle plánů NASA – od návratu lidí na Měsíc. A dnes agentura oznámila výběr tří kandidátů, kteří dostali za úkol vybudovat nejklíčovější hardware takové cesty – totiž lunární modul pro přistání!

Nutno hned z kraje zmínit, že jde „jenom“ o postup tří kandidátů do dalšího kola. Nic negarantuje, že definitivně vybraný modul (pokud NASA nevybere modulů víc) bude patřit právě SpaceX, Blue Originu či naopak Dynetics.

Co oznámení ale znamená, je především rozdělení necelé miliardy dolarů pro vývoj pokročilejší verze návrhl. Nejméně dostane SpaceX, které NASA přispěje na lunární Starship 135 míčů USD. Násleuje Dynectics s 253 míči a nejvíce se poměje Jeff B, kterému na účtu přistane 579 míčů.

Muskovi fans se možná naštvou relativně nejmenší sumě, faktem nicméně je, že SpaceX je ve vývoji samotné Starship zdaleka nejdále – má už skoro fungující a nevybuchující prototyp. Demonstrátor Starhopper také už letěl. A v neposlední řadě má SpaceX také oproti Blue Origin má již rozjetou celou řadu fungujících projektů a skutečný byznys.

Nehledě na to, že za Blue Origin stojí Jeff Bezos s jeho olbřímimi zdroji tak reálně SpaceX mezi vybranými kosmickými dopravci (či u většina z nich „teoretickými dopravci“) potřebuje podporu nejméně.

Zdroj: Hergé, SpaceX

Trio statečných

Přesto je koncept SpaceX na lunární verzi Starship už klasicky nejvíce futuristický. Modul  od Blue Origin se podobně jako LEM programu Apollo skládá z potenciálně dvoustupňového systému – spodní motorická sekce by sice měla disponovat tankováním, takže by v budoucnu mohla být znovupoužitelná, je však nasnadě, že to bude spíše otázkou případných pozdějších misí.

Modul Amazonu, zdroj: Blue Origin

Modul z dílny Dynetics naproti tomu disponuje jediným stupněm – a působí tak trochu jako některé starší sci-fi z 2001: Vesmírné odysey či Space: 1999. Spíše než přistávací modul totiž vypadá jako pvrchové vozidlo. Má oproti Blue Origin velmi nízký profil. Obě plavidla mají být schopná jak spojení s lodí Orion, tak i stanicí Gateway.

Modul Dynetics, zdroj: Dynetics

No a pak je tu lunární verze Starship, která samozřejmě působí trochu velikášštěji! Lunární verze je oproti nyní testované SN4 zbavený křídel, takže bude jistě zajímavé zkoumat, jak si SpaceX poradí se stabilitou. Alespoň mě tedy příliš vysoké lodě v Kerbalu přivodily nejednu neplechu. Na druhou stranu, už delší dobu se vědělo, že SpaceX s lunární verzí Starship počítá.

Byť společnost nebyla favoritem nynějšího tendru, není její výběr zas až tak šokantní.

Lunární verze Starship, zdroj: SpaceX

Muskova velká výhra

Pro Muska bude slíbené financování spíše symbolického rázu, především je totiž zařazení Starship mezi úzké kandidáty NASA velkým PR vítězstvím. Pokud mne paměť neklame (což se děje ob den), je to vůbec poprvé, co se Starship dostalo podobného oficiálního posvěcení americké státní instituce! Jak už to v podobných situacích chodí, více než technické inovace tak dnešní vyhlášení působí jako vrchol byznysově-politických hrátek – bez kterých si ale holt podobně velký program nelze úplně představit.

Detailněji jistě technické specifikace modulů představí kolegové z Kosmonautix. A mnozí jistě správně namítnou, že zvláště vzhledem k současné pandemii a nabíhající recesi je velkou otázkou, zdali je rok 2024 jako termín přistání Artemis vůbec realistický. Za sebe ale řeknu, že v současné době vnímám výběr lunární Starship do Artemis jako velkou morální vzpruhu!

Nad Muskovými tweety sice – zcela osobně – poslední dobou kroutím očima až příliš často, avšak SpaceX rozhodně nelze upřít enormní drajv v aplikované inovaci. To, po čem mnozí volali už dlouho, tedy implementaci Starship do budoucnosti nejen soukromého, ale i státního kosmického programu, má po dnešku mnohem blíže naplnění.

A byť se s tím pojí i řada dalších neznámých či etických dilemat (třeba militarizace kosmu), možnost nových lidských letů na Měsíc se jeví zase o něco blíž.

[Ladislav Loukota]

Teď už zbývá jen maličkost – poprvé vyslat KONEČNĚ nahoru lidi aspoň Crew Dragonem!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama