Nanomříž & Třicetiny Hubblea – Týden ve vědě 20. až 26. dubna 2020

Vítejte v prvním díle týdnu ve vědě za 7 týdnů, kde korona tvoří méně než polovinu novinek!

PANDEMIE – Začalo testování promoření populace koronavirem. Testy na protilátky ze světa zatím přinášejí do jisté míry rozporuplné výsledky. Situace napříč státy se může lišit, testy můžou mít různou spolehlivost. Přesto jsou nynější testy promořenosti krok správným směrem.

PANDEMIE – COVID-19 může zřejmě výjimečně způsobovat neurologické potíže. Virové infekce můžou výjimečně způsobovat obrnu vlivem autoimunitní reakce těla. Jestli tak činí nový koronavirus, zatím nevíme. Ale i kdyby nikoliv, doktory bude čekat záplava lidí vystresovaných celkovou situací.

PSYCHIATRIE – Slabá elektrická stimulace může pomáhá s depresí. Skoro všechny testované pacienty v nové studii z chronické deprese vykurýroval mírný proud v lebeni. Před dalšími soudy bude ovšem třeba zreplikovat výsledky na větším počtu.

EVOLUCE – Permské vymírání hubilo suchozemce dřív než oceány. Ačkoliv mělo největší vymírání na Zemi před 253 miliony lety probíhat „bleskově“, zřejmě podstatně dříve postihlo souš nežli moře. Naznačuje to analýza sedimentů v jihoafrické oblasti Karoo.

NANOTECHNOLOGIE – Laserem vytištěná uhlíková nanomřížka snese srovnání s diamantem. Poskládat uhlík do mřížky se osvědčilo nejen po teoretické, ale i praktické stránce. Podobné 3D tisknuté nanomřížky by mohly zvýšit pevnost materiálů zítřka.

ASTRONOMIE – Hubbleův teleskop oslavil třicáté narozeniny! Máme výročí nejslavnějšího kosmického teleskopu. Připomeňme si, co vše jsme díky němu za tři dekády poznali! Všechny zdroje via NASA a přidružené instituce.

A ještě k videím…

V naší pravidelné sekci pro analfabety si tentokrát pustíme poslední Vědátory na pivu (viz tady nebo níže) s epidemiologem Ondřejem Holým. Díl přinesl pojednání o posledním vývoji epidemie COVID-19 očima odborníka – včetně toho, co lze dále čekat. Krom toho byl tento týden první, kdy byly na YouTube celkem ČTYŘI VIDEA, z toho jedna novinka o neurologických potížích vlivem nového koronaviru, o permském vymírání a také živákový týden ve vědě s LL a JRN.

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama