Měsíc pandemie & Rybana z Floridy – Týden ve vědě 30.3. až 5.4. 2020

Měsíc pandemie je za námi – a ani to nebolelo, viďte že ne! Je tady další přehled toho, co vše nám přinesl uplynulý týden ve vědě.

zdroj: Vlastní/CC

PANDEMIE – Krev přeživších by mohla pomoct těžkým případům COVID-19. Čínská studie naznačuje možnost využití krve u lidí, kteří nemoc překonali. Jejich plazma totiž obsahuje protilátky, které jim umožnily se vyléčit. Dosavadní studie jsou zatím nedostatečné, FDA však již schválila další testy, které snad brzy napoví více

PANDEMIE – Australané detailně zmapovali imunitní reakci u pacientky s koronavirem. Víme, víc o tom, které třídy protilátek se tvoří a jak imunitní systém reaguje na infekci SARS-CoV-2. Tedy alespoň u pacientky s mírnými příznaky, která se z nemoci dostala velmi rychle.

PANDEMIE – Nynější pandemie zdaleka nedosahuje míry španělské chřipky, říká epidemiolog Ondřej Holý. Prozatím ani zdaleka nejsme ve stejných problémech jako před 100 lety. Zdá se dokonce, že ze srovnání momentálně vycházela zdaleka nejlépe.

HISTORIE – Domorodá civilizace Floridy vzkvétala díky důmyslnému rybaření. Předkolumbovská civilizace Kalusa byla pozoruhodně rozvinutá, třebaže se živila především rybolovem. Dle nové studie byla její prosperita umožněna díky systému zátočin, kde bylo možné shromažďovat ryby získané z celé „říše“.

MEDICÍNA – Nové nanosíto detekuje rezistentní bakterie přímo v krvi. Výzkumníci z Rochesteru pomocí magnetického „nanosíta“ dovedou filtrovat nebezpečné bakterie přímo z krve. Hodí se to pro diagnózu, nikoliv léčbu. Mohlo by to ale urychlit odhalení antibiotikům rezistentních bacilů a zvýšit tak účinek léčby i méně efektivních léků.

BIOLOGIE – Analýza feromonů motýlů odhalila více o jejich flirtování. Rozverná práce tuzemských vědátorů si posvítila na komunikaci mezi motýly A. sociella vedoucí k jejich randění. Práce přispívá metodám, které můžou vést k šetrnějšímu zemědělství.

Koutek pro analfabety…

I tento týden byly na mém youtubovském kanálu k vidění tři videa. Jedním byl rozhovor s epidemiologem Ondřejem Holým k vy-víte-čemu, viz zde nebo video níže. Druhým byla sumáž vývoje vakcíny – a toho, proč si na ni nutně počkáme. Třetí byl pak video týden ve vědě pro analfabety, kterým se nechce číst.

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama