Imunita proti koroně & Návrat Stratolaunch – Týden ve vědě 6. až 12. dubna 2020

I tentokrát hlavní téma týdne ve vědě asi uhodnete, ale nesu i porci pozitivních zpráv (pun not intended)!

zdroj: Vlastní/CC

PANDEMIE – Třetina pacientů s vyléčeným COVID-19 proti němu možná není imunní! Koronavirus se nejspíše neliší od jiných virů, a lidé, kteří jej prodělali, jsou po nějakou dobu imunní. Studie z Číny bohužel naznačuje, že to ale nemusí platit pro všechny – až třetina vyléčených možná nemá dostatek protilátek na ochranu před novou infekcí.

PANDEMIE – Koronavirus se možná v populaci skrýval desítky let. Zatím jde jenom o hypotézu, virus ale mohl existovat mezi lidmi už dávno – ale teprve nejnovější náhodná mutace mu mohla dodat na nebezpečnosti.

PANDEMIE – Data z Islandu naznačují, že hlavní v boji s nemocí je testování. Island se zřejmě stává druhou zemí, která šíření nového koronaviru úspěšně překonává. Její výhodou je sice malá populace, přesto zdejší data říkají o COVID-19 užitečné informace. Potvrzují až 50% asymptomatických případů a ilustrují užitečnost plošného testování.

ONKOLOGIE – Do boje s rakovinou byli vyzbrojeni buněční Pacmani. Vědátoři upravili imunitní buňky tak, aby byly efektivnější vůči nádorům. Jak? Až CAR-Makrofágy nádorové buňky najdou, tak je sní. Vyzkoušeno to však zatím bylo jenom u myší.

ASTRONOMIE – Mezihvězdná kometa Borisov se rozpadá, přiletěla k nám zemřít. Pozorování druhé známé mezihvězdné komety pomocí Hubbleova teleskopu naznačuje, že její jádro se rozpadlo na dvě části. Paradoxně to zlepší měření jejího složení.

KOSMONAUTIKA – Stratolaunch vstal z mrtvých, chystá hypersoniku. Výrobce největšího letadla na světě vloni hrozil koncem, nově však chce vyrábět hypersonické letouny! Může to fungovat lépe než starší vize, protože peníze zřejmě přispějí vojáci…

A nyní sekce pro analfabety

I tento týden byly na mém youtubovském kanálu k vidění tři videa. V jednom jsme si rozebrali, proč koronavirus zřejmě má přirozený původ – a proč konspirační teorie kolem původu u lidí nejsou jenom neškodnou zábavou. Krom toho kolegové z kanálu Hovory z karantény provedli rozhovor s mým autorem JRN, který vědátoruje v USA o jeho práci, studiu, životě a vůbec, viz tady nebo níže. A v neděli samože vyšel i video týden ve vědě!

Diskuze

Reklama