Supervčelky & Matrix pro neurony – Týden ve vědě 2. až 8. března 2020

Nejen koronavirem žil tento týden výzkum! Připomeňte si další týden ve vědě!

GENETIKA – Genetická modifikace dodala včelám na odolnosti. Jak? Texaská studie vylepšila odolnost mikrobioty včel vůči roztočům i virům, a tím zlepšila i zdraví včel. Zatím nevíme, jak sice metodu škálovat ve velkém, jde však rozhodně o krok správným směrem.

ARCHEOLOGIE – Homo erectus si předával nástroje napříč tisíce generací! Odhalili to archeologové v Etiopii, kteří rozeznali dvě svébytné větve nástrojů napříč časem. Znamená to, že Homo erectus byl již schopný určité kontinuity!

EVOLUCE – Červík rodu Facivermis si totiž na počátku Kambrické exploze vyvinul extra končetiny. Jelikož pro ně neměl příliš užitek, netrvalo dlouho, a zase o ně přišel. Ilustruje to proměnlivou povahu evoluce.

ARCHEOLOGIE – Archeologové objevili stopy k městu, které porazilo krále Midase. Výzkumníci totiž z Turecka ohlásili nález starověké stély, který možná vydláždí k dávno ztracenému starověnému městu.

ENERGETIKA – Nová bakterie vyrábí elektřinu z vlhkého vzduchu. Zvláštní rod geobacterie může nejenom z vlhkosti získávat elektřinu, ale nově jej umějí i vědátoři z MIT také podojit! Jednou by mohlo jít o zdroj minoritní decentralizované energie.

KYBERPUNK – Skutečné a umělé neurony spolu umí komunikovat přes internet. Jeden tým vědců přišel s živými neurony na čipu, druhý s umělými, křemíkovými neurony, a třetí jejich komunikaci propojil napříč prostorem! Mohlo by to zlepšit naše schopnosti tlumočit mozkovou aktivitu a časem přinést svět jako z kyberpunku!

A ještě videa

Na mém youtubovském kanále jsme si tenkrát dali video o fúzní energii & záznam loňského panelu o tom, jak popularizovat vědu, kde byl s mojí podjednotkovu JRN i Danny Stachů a kolega z Osel.cz (viz níže). Plus samože opět video verzi týdne ve vědě!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama