Remdesivir & nejstarší živočich – Týden ve vědě 23. až 29. března 2020

Třetí týden pandemie je za námi. Konec je v nedohlednu, ale věda tím spíše nespí!

PANDEMIE – Antivirotika ani antimalarika zřejmě proti COVID-19 nezabrala, zkouší se remdesivir. Relativně nadějně vyhlížející dvojice léků v klinických testech proti COVID-19 neuspěla. Může snad pomoct jen při včasném nasazení. Stále se nabízejí další léky, například se nadějně testují antimalarika hydroxychlorochin. U něj bude ale jasněji až za týden či dva. Alespoň „český“ remdesivir uspěl u jediného testovaného pacienta.

PANDEMIE – Teplejší počasí a dezinfekce oslabují nový koronavirus. Podle průběžných studií může nový koronavirus SARS-CoV-2 vydržet na některých typech povrchů až dny. Dezinfekce však může snadno pomoct, a do jisté míry pomůže i očekávané oteplení na jaře.

PANDEMIE – Na vakcíně proti COVID-19 pracuje 35 týmů. Ačkoliv by očkování proti COVID-19 mohlo být použitelné až za 12 až 16 měsíců, výzkum vakcíny může přinést i nové technologie. Ty by nám umožnily se proti budoucím epidemiím bránit rychleji.

ASTRONOMIE – Hubble pozoroval 3 nejenergetičtější vzplanutí kvasarů. Detekce „jetů“ černých děr v jádrech starých galaxií ukázala na sérii obrovských kosmických kataklyzmat. Naše poznání brutálních jevů vesmírů se tak posunulo zas o něco dál.

ARCHEOLOGIE – Mimořádně zdobený vikinský meč poutá pozornost archeologů. Artefakt ze začátku 11. století z jižního Norska byl objeven již několik let nazpět. Vzpomínka na poklidné roky krvavého raného středověku ilustruje kvalitu umění z vrcholné éry Vikingů!

EVOLUCE – Objevena fosilie nejstaršího známého předka všech živočichů. Je velký jako zrnko rýže, žil před 555 miliony lety a jmenuje se Ikaria wariootia. Prapotomky tohoto živočicha jsou ale všichni lidé, psi či dinosauři.

Ještě k videím…

Tento týden nebyli na mém youtubovském kanálu k vidění Vědátoři na pivu. Publikoval jsem však video o výzkumu odolnějších včel, kterého bylo docíleno díky genovému inženýrství (viz níže). A krom toho jsem vydal i další video sumírující dosavadní nepříliš úspěšné testy léků proti COVID-19. A samozřejmě došlo i na další video týden ve vědě.

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama