Protilátky proti koroně & mamutí pohřebiště – Týden ve vědě 16. – 22. března 2020

Druhý týden pandemie je za námi – nepřinesl však jenom zprávy ohledně nového koronaviru! Čtěte další týden ve vědě!


Zdroj: Vlastní

KORONAVIRUS – Objeveny protilátky, které by mohly pomoct s novým koronavirem. Tři nové práce potvrzují vysokou smrtnost v případě kolapsu zdravotnictví, stejně jako varují před šířením koronaviru u asymptomatických pacientů. Nakonec ale existuje i jedna dobrá novinka – odhaleny byly totiž protilátky, které by mohly vést k léku.

KORONAVIRUS – Vyšší teploty můžou koronavirus zpomalit, ale zřejmě nikoliv zastavit. Čínská práce věří, že přenosnost COVID-19 prudce klesá s vyššími teplotami a vlhkostí. Problém je, že nevíme, zdali to bude stačit – restrikce tak nejspíše budou platit i na jaře.

KORONAVIRUS – Koronavirus má pravděpodobně přirozený původ. Je to asi boj s větrnými mlýny, ale neexistuje důvod, proč by nový koronavirus měl vzniknout lidskou aktivitou. Přenos chorob ze zvířat na lidí má dlouhou tradici, a nové sekvenování koronaviru teorii o umělém původu spíše vyvrací.

HISTORIE – Archeologové objevili v Rusku pozůstatky staveb ze stovek mamutích kostí. Obří umělá struktura, jedna z největších z doby ledové, byla objevena již dříve. Popsala ji však detailněji nová studie. Lze vlastně říct, že pralidé se pustili doslova do mamutího stavebního projektu.

ONKOLOGIE – Nová CRISPří metoda má ambice zlevnit personalizovanou léčbu rakoviny. Proč? Protože CRISPR je levný jako hlína, a jenom čekal na inteligentní spojení se sekvenační metodou.

MEDICÍNA – Vědátoři „na čipu“ vytvořili funkční zmenšeninu lidského těla. Ta se skládá z organoidů, čili miniaturních orgánů, které v kombinaci dovolují snáze a bezpečnější (bez zvířat) testovat nové léky. Tedy, potenciálně!

A ještě videa

Na mém youtubovském kanále jsme si tenkrát dali dlouhé video . A vyšel rozhovor s Petrem Brožem z Akademie věd o tom, jsou-li na Venuši sopky, viz zde nebo níže. Rovněž vyšlo i videu shrnující aktuální situaci kolem nového koronaviru. A samozřejmě rovněž poslední video týden ve vědě.

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama