Pandemie koronaviru & temná hmota – Týden ve vědě 9. až 15. března 2020

Pane jo, to byl teda týden! Inu, aspoň se teď asi nějaký čas bude méně řešit antivaxx a podobná témata…

zdroj: Vlastní

PANDEMIE – Svět stupňuje opatření proti pandemii nového koronaviru. Šíření SARS-CoV-2 světem nabírá na intenzitě, WHO vyhlásila pandemii, a i v Česku bude nejspíše přibývat restrikcí pohybu. Koronavirus se navíc rozdělil do více kmenů, i když zatím není přesně jasné, co to pro nás znamená.

ASTROFYZIKA – Temná hmota může být zakleta do polévky z hexakvarků. Nová hypotéza totiž přichází s možností, že 23 % vesmíru, který popisujeme jako temnou hmotu, by mohlo mít formu Bose-Einsteinova kondenzátu. Takovou temnou hmotu bychom mohli v dohledné době možná snáze detekovat!

EKOLOGIE – Koráli v Karibiku odolávají bělení. Vědci z karibských ostrovů Turks a Cainos totiž zjistili, že 35 místních druhů korálů dobře zvládalo kritické období bělení mezi lety 2014-2017. Mohlo by to pomoct korálům i jinde ve světě, projekce ale varují, že i rezistentní koráli by nemuseli v budoucnu držet tempo s teplotními výkyvy.

ASTROBIOLOGIE – Objeven první mimozemský protein? Ano, ale spíše ne. Výzkumníci totiž uvnitř kosmického kamene objevili potenciální dva řetězce polyglycinu. Říkat jim protein je tak trochu přehnaně optimistické. Ačkoliv výzkum naznačuje, že podobné molekuly by v kosmu mohly vznikat, a mohly by i napomoct vzniku života, aktuální objev tak zdaleka není jistý.

ASTROFYZIKA – Odhalena největší známá kosmická exploze od Velkého třesku. Extrémní konzumace místní černé díry nejspíše měla za následek také extrémní výron do jejího okolí. Pozoruhodný objev napomohl odhalit i slovenský astronom Norbert Werner působící dnes v Brně.

HISTORIE – Justiniánský mor byl možná pandemií menší závažnosti. Jedna z velkých nákaz, jež měla symbolicky ukončovat antiku a otevírat středověk, měla ve skutečnosti jen minimální přímý dopad na východořímskou společnost. Historický narativ se přitom doposud shodoval v tom, že šlo o zlomovou krizi ekonomickou, demografickou i kulturní.

A ještě videa

Na mém youtubovském kanále jsme si tenkrát dali dlouhé video o vývoji pandemie nového koronaviru + rozhovor s astronomem Norbertem Wernerem, jehož studie nedávno (spolu)objevila obří kosmickou prdu! Vyšel i video týden ve vědě.

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Diskuze

Reklama