Laserová fúze & Důl antibiotik – Týden ve vědě 24.2.-1.3. 2020

Ultrahektický týden je u konce, připomeňte si vše, co přinesl poznání!

FÚZE – Australané vyvíjejí vylepšenou laserovou fúzi, brzy se ji ale nedočkáme. Australský startup se totiž pochlubil simulacemi, podle nichž by jeho tzv, aneutronická fúze nastartovaná lasery měla být extrémně efektivní. I kdyby ale simulacím odpovídala praxe, nic negarantuje, že reaktory by z nich vznikly před rokem 2050.

AI & MEDICÍNA – Umělá inteligence možná objevila zlatý důl antibiotik. Strojové učení z MIT a Harvardu prošlo atomovou strukturu milionů látek. Mašina hledala léky efektivní vůči bakteriím, ale šetrné k lidem – a vybrala tak několik překvapivých kandidátů, kteří postoupili dalšímu studiu.

MEDICÍNA – Panika kolem koronaviru stoupá, obavy jsou však stále přehnané. Panikaříte taky? Reálný pohled na data k tomu nedává o nic moc větší důvod než měsíc nazpět – naopak je dobře, že koronavirus má zřejmě více infikovaných lidí, než udávají statistiky. Fagt.

ENERGETIKA – Nový generátor rozsvítí z kapek vody na 100 LED diod! Čínští vědci představili efektivnější metodu zisku elektřiny z deště. Jde o impresivní nápad, rozšíření ale nejspíše bude limitováno stále relativně nižší užitností & drahými použitými materiály.

HISTORIE – Skutečná „paleo“ dieta obsahovala velké množství těžkých kovů! Zdá se, že mořští živočichové mladší doby kamenné totiž obsahovali velké množství olova a kadmia. Důvod není znám, mohl by však souviset s koncem poslední doby ledové a uvolněním kovů nastřádaných pod ledovci.

EVOLUCE – Objeven komplexní živočich, který nepotřebuje kyslík. Tento drobný parazit se jmenuje Henneguya salminicola, a zdá se, že si vystačí jenom anaerobními procesy, které jsme doposud znali jenom ze světa některých mikrobů.

A ještě videa

Na mém youtubovském kanále jsme si tenkrát dali rant o koronaviru (níže) & video verzi článku o Velikonočním ostrově a jeho zkáze. Týden ve vědě ve videu mutaci jsem už nestihl, snad zase příště.

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama