Velikonoční ostrov & světelný tisk – Týden ve vědě 17. až 23. února 2020

Další týden ve vědě opět přináší salvu sympatických zpráv!

ARCHEOLOGIE – Původní obyvatelé Velikonočního ostrova si zkázu nepřivodili sami! Hromadí se totiž důkazy, podle nichž byla jejich společnost funkční i 150 po domnělém kolapsu. Situace na ostrově nebyla růžová, ruku k dílu zkázy ostrova ale zřejmě přidali i Evropané.

MEDICÍNA – Molekulární „spínač“ dokáže zřejmě zvrátit stárnutí i chronický zánět. Jeho nový objev i vypnutí na povel posouví blíže řešení stárnutí i degenerativních chorob. To znamená, že jsme o krok blíže k prevenci onemocnění od Parkinsona přes cukrovku až po rakovinu.

3D TISK – Světelný tisk vytváří předměty už za 30 sekund. Takzvanou stereolitografii zlepšili Frantíci na EPFL do rapidně rychlejší verze. Zatím umí tisknout jenom malé předměty – ale za to s nevídanou rychlostí.

ROBOTIKA/MEDICÍNA – Precizní robochirurg prošel testy na lidech. Jmenuje se MUSA a zvládl na lidech detailnější zákrok než jiní robotičtí operatéři. Ale práci lidem zatím neukradne – bez nich totiž neumí operovat.

ASTRONOMIE – Astronomy mate obří galaxie, vznikla i zanikla příliš brzy po Velkém třesku. Současné modely předpokládají, že vznik velkých galaxií i zánik menších byl možný již necelé 2 miliardy let po Velkém třesku. Obojí najednou však nepředpokládají – modely tak nejspíše bude třeba poštelovat!

KOSMONAUTIKA – SpaceX chce do kosmu v roce 2021 poslat turisty. Zatím neupřesněný počet by se za neupřesněnou cenu měl podívat do neupřesněné výšky na neupřesněnou dobu. Ví se však, že k letu bude použit modul Crew Dragon.

A ještě videa

Na mém youtubovském kanále jsme si tenkrát dali pokec na téma role proteinu sestrin v udržování zdravého organismu. Zdá se totiž, že sestrin by nám mohl dodat benefity cvičení i bez samotného cvičení (viz video níže)! Tradičně vyšla i další dvě videa – jedno o tom, jak umělá inteligence pomáhá s koronavirem, a také klasický video týden ve vědě pro analfabety.

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama