Rolls-Royce plánuje vlastní jaderné minireaktory

TLDR verze: Kapesní reaktory vyvíjí řada institucí, nejslavněji zřejmě americký NuScale. Rolls-Royce se k nim chce přidat s protypem v roce 2029. Tiskové oznámení tuna.

Svítá na časy?

Elektřina je fajn věc. Pohání celou řadu objektivně užitečných věcí od počítačů po vibrátory, a její roli by třebas proponenti elektromobilů chtěli ještě navýšit! Problém je, že elektřinu musíme odněkud brát. Dnes stále globálně hraje první housle uhlí, řada lidí ale očekává, že mu již co nevidět dají ťafku obnovitelné zdroje v čele se solárními panely!

Pravidelní čtenáři Vědátora vědí, že proti solárům nic nemám. Třeba decentralizovat síť („panely na střeše“) lze jimi fajnově, nové technologie můžou zvýšit efektivitu panelů, a soláry mají oproti jinému mému oblíbenému zdroji energie výhodu ve snazší privatizaci. V určitém kontextu (geologickém či kosmickém) dávají smysl i velké projekty. Jenže pokud chceme dosáhnout uhlíkově neutrálnější civilizace, a chceme tak učinit rentabilně & v dohledné době, budeme potřebovat do energetického mixu výrazněji vložit i jádro!

Víme, že to jde – stran aplikace obnovitelných zdrojů je často ukazováno Německo. Ale dávno před ním dosáhla jaksi mimochodem mnohem čistší energetiky Francie se svými až 70 % jaderných elektráren v rámci celého mixu! Bohužel, zejména na Západě začalo jádru v posledních dekádách docházet dech. Inovace aby člověk pohledal elektronovým mikroskopem, jejich absence přitom spolu vyšší poptávkou po bezpečnosti šroubovala cenu nových jaderek do astronomických výšin.

Už několikrát jsem ale psal o snaze to změnit! Takzvané modulární jaderné reaktory jsou totiž koncept, který slibuje leccos překopat. Menší reaktory by mohly vznikat doslova jako na běžícím páse, což by zlevnilo i jejich produkci a instalaci. Dnes vlastně jaderky rostou tak trochu každá jinak. Kolik by vás přitom stálo auto, kdyby jej řemeslníci museli pokaždé smontovat znovu trochu jinak, namísto aby se všechno dávalo dohromady ve velkém? Odpovím si sám: určitě víc.

Méně je více

Nejraději se modulární jaderné reaktory řeší kvůli americkému reaktoru NuScale. Jeho pilotní fabrika by měla začít operovat do několika let – a tak i potvrdí či vyvrátí, že modulární reaktory jsou levnější i bezpečnější. Kdyby to však nevyšlo v Americe, možná budeme moct vsadit i na pověstnou britskou kvalitu. Rolls Royce totiž oznámil vlastní plán na modulární reaktory.

Rolls možná znáte hlavně jako výrobce luxusních bouráků. Ve skutečnosti má však firma i bohatou tradici v konstrukci leteckých motorů – a také jaderných reaktorů. Ty druhé vyráběla pro britské jaderné ponorky, a vlastně lze říct, že šlo o jakési modulární reaktory před tím, než byly populární modulární reaktory.

Rolls plánuje, že jeden jeho minireaktor by sakuprásk (i když to asi není v tomto případě vhodná volba slov) i s okolím zabral jen 6000 m². Tolik by teda zabrala elektrárna s jedním takovým malým blokem. Současné velké jaderné elektrárny přitom můžou zabrat 300 až 400 tisíc m². Zmenšení modulárního designu je tedy rozhodně znatelné!

Modulární reaktory mají přitom výhodu v potenciálně nižší ceně, ale také vyšší bezpečnosti. NuScale plánuje, že jeho reaktory by se díky menší intenzitě řetězové reakce dokázaly chladit i pasivně! Docíleno je toho přirozenou výměnou tepla skrze konvekci. Není to však zadarmo. Menší reaktory budou dávat i menší výkon.

Reálně by tak roli jednoho dnešního velkého bloku jako třeba v Temelíně muselo zabrat několik minibloků. Plánovači si však slibují, že díky sériové výrobě by to přesto mělo vyjít podstatně výhodnější než dosavadní jaderné monstrprojekty. Takové menší elektrárny by pak snáze mohly vyhovět i poptávce v rámci chytrých sítí, které jsou novým žhavým trendem energetiky právě kvůli obnovitelným zdrojům.

Doufám, že vám kontextová reklama nabízí kolečko uhlí…

Do devíti let

Angláni momentálně plánují přijít s prototypem do roku 2029, čili do devíti let. Výhledově Rolls navrhuje vytvořit 10 až 15 elektráren, z logiky věci ale zatím zůstává stále většina podstatných věcí neznámých. Britové se tak nepochlubili ani konkrétnějším designem, ani konkrétnějším výkonem.

Americký NuScale však pomalu, leč jistě nabývá reálné obrysy – a nezbývá tak doufat, že jej bude následovat i jeho britská mutace. Soláry mmj. navzdory vyšší popularitě na Západě v globálu pořád stoupají pomalu, protože řada rozvojových zemí preferuje pořád levnější uhlí

Čím dříve jádro prokáže, že dovede bojovat se svými démony, tím dříve se totiž budeme moct přestat bavit o tom, čím nízkouhlíkové energetiky můžeme efektivněji dosáhnout – a začneme na tom skutečně pracovat.

[LL]

Nejen na modulárními reaktory jsem pokecal s Vladimírem Wagnerem z Jaderky ve videu níže:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama