Přelomový objev: I ptačí guáno vylepší chemické vlastnosti grafenu

TLDR verze: Aneb když nasmolíte chemiky zbytečnými studiemi, nasmolí chemici ptáci na grafen. Studie tu.

Grafen do každé domácnosti

Pokud jste v posledních deseti letech nebyli pod kamenem, určitě vás neminuly zprávy o zázračném grafenu. Jednoatomová vrstva uhlíku, která je silnější než ocel, lehká, průsvitná, vedoucí proud a teplo. Prostě matroš (nejen) do vesmíru.

Grafen nedal vědcům spát. Co když je grafen úžasný, ale může být ještě úžasnějšejší v kombinaci se správnými prvky? Takzvané „dopování“ grafenu jinými prvky periodické tabulky se stalo chemickou módou. Často to vedlo k objevu nových vlastností grafenu, které jej předurčily k další úspěšné dráze kupříkladu v bateriích.

Elektrody založené na bázi grafenu odstartovaly závod o to, který prvek vylepší elektrokatalytické vlastnosti grafenu ještě o kousek víc, než nejvíc. Objevovaly se články s grafenem nadopovaným jedním, dvěma i více prvky, který pak získal ultra-mega-elektrokatalytické vlastnosti. („Ultra-mega-elektrokatalytické“ zázračné léčby již zítra u vašich pseudoléčitelů!)

Nakonec však nekončící záplava nicneobjevujících článků dohřála chemiky v Praze a Torontu. Jejich experimenty jednoznačně prokázaly, že i ptačí hovno, takzvané guáno, aplikované na grafen, jeho elektrokatalytické vlastnosti výhodně upraví.

Nobelovka nejpozději 2021

Svou původní teorii „Plivne-li se na grafen, stane se elektrokatalytičtějším!“ vědátoři upravili na „Vysmolí-li se na grafen pták, stane se elektrokatalytičtějším!“. A skutečně – po charakterizaci guánem-nadopovaného grafenu skenovacím elektronovým mikroskopem, Ramanovou spektroskopií, rentgenovou fotoelektronovou spektroskopií a redoxními reakcemi nebylo pochyb o tom, že nový elektrokatalytický supermateriál je na světě.

Autoři tak ve své studii představují éru elektrod pokrytých grafenem a ptačími bobky, které nahradí drahou platinu v palivových článcích. Prospěje to i lokálním komunitám, které guáno těží. Cenný výzkum bezesporu v příštích letech vynese Nobelovku a miliardy na patentech.

Nakonec autoři uzavřeli svůj článek doporučením, aby výzkumníci již neplýtvali svým cenným časem na jedno- a multi- prvkové dopování grafenu, jelikož ptačí guáno je taky dobré a levnější. Tímto značně střílejí do vlastních řad – i jejich vlastní (a v článku citované) studie představují elektrokatalytické zázraky, jimiž nadopované grafeny bezesporu jsou.

Občas je třeba ale i vědce trochu přibrzdit, když je jejich výzkum o, no, o hovnu.

[TL]

Jsem si jistý, že i v robotech bude třeba grafen:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama