Nástupce grafenu & Pardubická studna – Týden ve vědě 3. až 9. února 2020

Další týden futuristického roku 2020 přinesl novinky nahlížející do budoucnosti i minulosti!

CHEMIE – Nový materiál porfen by mohl mít lepší vlastnosti než grafen! Famózní dvourozměrný materiál grafen nejspíše znáte. Nyní přichází Josef Michl, původem český vědec působící v USA, s potenciálně ještě zajímavějším materiálem nazvaným porfen!

JÁDRO – Rolls-Royce plánuje vlastní jaderné minireaktory. Kapesní reaktory vyvíjí řada institucí, nejslavněji zřejmě americký NuScale. Rolls-Royce se k nim chce přidat s protypem v roce 2029.

ROBOTIKA – Vznikl ohebný robot, který se dokáže potit! Měkká robotika totiž představila 3D vytištěnou ruku, která dovede uchopit i měkké předměty. Nový robot využívá hydrauliku, a aby se nepřehřívala, ochlazuje se pocením.

GENETIKA – GMO škůdci s vloženou neplodností by mohli nahradit pesticidy. Společnost Oxitec upravila zápředníčka polního k vyšší neplodnosti. Genetická modifikace slibuje nové metody boje se zemědělskými škůdci – něco podobného s komáry však v minulosti přineslo rozporuplné výsledky.

CHEMIE – I ptačí exkrement vylepší chemické vlastnosti grafenu. Proč něco takového vědci studují? Práce se snaze důkaz snažila sdělit, že nemá smysl zkoumat, co vše udělá grafen elektrokatalytičtějším, protože to je zřejmě prakticky každý materiál…

ARCHEOLOGIE – Studna z Pardubicka je nejstarší dřevěnou stavbou světa. Alespoň tedy nejstarší známou! Potvrdily to dendrologické metody, které datovaly studnu víc jak 5 tisíc let před náš letopočet!

A ještě videa

Na mém youtubovském kanále jsme si tenkrát dali rozhovor se zasloužilým česko-americkým chemikem Josefem Michle, jehož tým možná přišel s matrošem lepším než grafen (viz video níže)! Tradičně vyšla i další dvě videa – jedno o tom, proč nedávní xenoboti nejsou „umělý život, a také klasický video týden ve vědě pro analfabety.

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama