Léčba neplodnosti & Solar Orbiter – Týden ve vědě 10. až 16. února 2020

Teploty stoupají, ale poznání také!

STROJOVÉ UČENÍ – Umělá inteligence doporučila proti novému koronaviru látku atazanavir! Lék na nový koronavirus 2019-nCoV používaný jako inhibitor proteáz doporučil strojový algoritmus MT-DTI. Mašina vznikla pro obecnou analýzu interakcí léků a zacílených proteinů.

ASTRONOMIE – Nově detekovaný radiový záblesk z kosmu se opakuje co 16 dnů! Ufouny ale nečekejte – zdá se, že za cyklus by mohla clona v podobě černé díry. Nejde přitom o první opakující se záblesk, i ty minulé byly vysvětleny přirozeně.

MEDICÍNA – Biotisk kůže slibuje léčbu popálenin! Vědátoři z Toronta přišli s 3D tiskárnou tisknoucí kůži. Jde o slibný projekt, nicméně zatím jej stále čekají klinické testy na lidech.

FYZIKA – Supravodivost se blíží -20 °C, ale jenom s vysokým tlakem! Výzkumníci nově analyzovali kvantové fluktutace materiálu, aby zlepšili chápání jevu.Například magnetickým supervlakům ale nestojí v cestě věda, nýbrž ekonomika, říká fyzik David Schmoranzer z rozhovoru tohoto týdne.

MEDICÍNA – U myší byla vyléčena neplodnost vlivem vysokého věku! Podařilo se tak s využitím látky NMN, která po jediném měsíci užívání regenerovala kvalitu samičích vajíček. Případné užití u lidí však bude muset být ještě výrazně zkoumáno a zváženo.

KOSMONAUTIKA – Odstartoval Solar Orbiter, sonda s významnou českou účastí! Sonda má v poskytnout novou perspektivu na sluneční aktivitu – včetně pozorování pólů. Čtyři z 10 přístrojů na ní pomáhali významně stavět Češi.

A ještě videa

Na mém youtubovském kanále jsme si tenkrát dali rozhovor s fyzikem Davidem Schmoranzerem o supravodivé levitaci stran výzkumu i aplikace! Tradičně vyšla i další dvě videa – jedno o tom, co znamená nedávný objev buněk kurýrujících vícero typů rakoviny, a také klasický video týden ve vědě pro analfabety.

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama